Зараз ми всі перебуваємо на межі справжньої енергетичної кризи. Населення планети росте, і, відповідно, потреба в енергії невпинно збільшується. Проте в умовах кліматичної зміни зростає також і потреба ощадити енергію у будь-який доступний спосіб. Одне з таких рішень нещодавно запропонував німецький студент-дизайнер Тобіас Трюбенбахер – він створив вуличні ліхтарі з вітровими турбінами. Такі ліхтарі під назвою Papilio, по-перше, працюють від вітру, а по-друге, оснащені сенсорами руху і вмикаються лише, коли повз них хтось проходить.
Десь 83% населення світу послуговується штучним освітленням, що, в свою чергу, призводить до світлового забруднення. А воно шкідливо впливає і на людей, спричиняючи розлади сну, депресію, серцево-судинні захворювання тощо, і на тварин, збиваючи зі шляху перелітних птахів, і на рослин, порушуючи їх сезонні біоритми.
Це й стало початковим поштовхом для розробки ліхтаря Papilio, який міг би зменшити світлове забруднення, створюване нинішнім освітленням вулиць.
Як це працює
Ліхтар Papilio має форму іграшки-вітрячка, яка й виконує роль вітрової турбіни. Завдяки діагональній орієнтації такої турбіни, вона здатна генерувати струм незалежно від напрямку вітру. Турбіна обертається і від вертикальних повітряних потоків (природний вітер), і від горизонтальних (вітер, що здіймається автомобілями, потягами, автобусами тощо).
До того ж, висота стовпів, на яких зазвичай кріпляться вуличні ліхтарі, є ідеальною для вітрових турбін, оскільки низькі потоки повітря є найсильнішими на висоті 3-6 метрів від землі.
Ліхтар також оснащений батареєю, яка накопичує електроенергію. Тому він може працювати навіть у безвітряні дні.
Важливим його компонентом є і сама лампа. Її тепле світло не привертає увагу комах. Вмикається вона лише тоді, коли її інфрачервоний сенсор відчуває наближення людини.
Такі ліхтарі з вітровими турбінами є наочною демонстрацією «зеленої» енергії в дії. Вони водночас освітлюють публічні місця, прикрашають вулиці та протидіють зміні клімату.
Здатність ліхтаря Papilio перетворювати вітер на електроенергію може стати в пригоді у місцевостях, які є від природи вітряними. А оскільки він не вимагає ніякої електричної інфраструктури, його можна встановити навіть у таких віддалених місцях, де оновлення інфраструктури обійшлося б надто дорого.
Перші два робочих прототипи Papilio Тобіас Трюбенбахер вже випробував на вулицях Берліну.
Ще одним цікавим варіантом вуличного ліхтаря є Bloomlight студії VOUW, який нахиляється до перехожих.