Енергетику останнім часом в новинах обговорюють особливо жваво: від спорудження першої у світі термоядерної електростанції до того, закриють чи ні лижний схил на даху датського заводу з переробки сміття. З огляду на це, видання Dezeen запропонувало своїм читачам поглянути на вісім оригінальних проєктів, коли архітектурний дизайн електростанції не поступається інноваційністю її технологіям.
Fusion Demonstration Plant, Великобританія, студія AL_A
Ця інноваційна електростанція першою в світі використає реакції термоядерного синтезу, щоб довести, що ця технологія є цілком можливим джерелом енергії без вуглецевих викидів. З її проєкту видно, що ця циліндрична будівля обгортатиметься навколо реактора і буде оточена оглядовою галереєю.
CopenHill, Данія, студія BIG
Десятиповерховий завод із переробки сміття CopenHill має на своєму даху штучний лижний схил, а в самій будівлі на додачу до власне заводу та адміністративної частини розташувався ще й великий освітній центр. Завдяки стінам, де алюмінієві блоки чергуються зі скляними панелями, всередині ця будівля має хороше природне освітлення.
І ні, лижний схил на його даху не закриють.
BEI-Teesside, Великобританія, студія Heatherwick
Така електростанція на біомасі забезпечуватиме електроенергією 50000 домівок, коли її буде збудовано. Її звужений догори корпус буде обшитий панелями, на яких ростиме трава. З проєкту одразу видно, що ця споруда на березі річки Тис буде ще й туристичною локацією на додачу до свого утилітарного призначення.
Шеньчженський завод із переробки сміття, Китай, студії Schmidt Hammer Lassen Architects і Gottlieb Paludan Architects
Спільний проєкт двох датських архітектурних студій має стати найбільшим у світі заводом із переробки сміття. Круглу будівлю увінчуватиме дах на 66000 м2, який буде майже повністю обшитий сонячними панелями, щоб сама споруда могла генерувати власну енергію. Всі допоміжні структури заводу також розмістяться під цим дахом, щоб план будівлі лишався якомога компактнішим.
Гідроелектрична станція, Канада, студія Atelier Pierre Thibault
Ця гідроелектрична станція в Квебеку обшита вертикальними дерев’яними рейками, які спроєктовані так, щоб рослинність могла із часом заповнити проміжки між ними, закамуфлювавши цю споруду на тлі природи.
The Brewery Yard, Австралія, студія Tzannes Associates
Ці три тригенераційні вежі із зеленою цинковою обшивкою розташувалися на даху колишньої броварні. Тригенерація означає, що така станція забезпечує довколишні будівлі не лише електроенергією, а й теплом і холодом.
Energy Bunker, Німеччина, студія IBA Hamburg
Компанія-забудовник IBA Hamburg перетворила бетонний бункер часів Другої світової війни на електростанцію, яка генерує енергію з відновлюваних джерел. Щоправда, спершу цей бункер довелося ретельно відремонтувати: стабілізувати розтрісканий фасад, прибрати пошкоджені в ході бомбардування плити тощо.
BIO4 Unit, Данія, студія Gottlieb Paludan Architects
Ще одна інноваційна електростанція була спроєктована датськими архітекторами в «лісовій» темі. Зовнішня її обшивка має складатися з цілих деревних стовбурів, а золотаве металеве покриття стін під ними відбиватиме світло так, щоб справлялося враження, наче ці стовбури світяться. А на даху станції передбачений засаджений деревами оглядовий майданчик.