Нещодавно видання Dezeen опублікувало десять найцікавіших проєктів напівпідземних будинків зі своїх архівів. Ось як (і чому) таке житло ховається від людського ока.
House on the Cliff, Іспанія (GilBartolomé Architects)
Цей будинок із хвилястою оцинкованою покрівлею врізаний у крутий сил пагорба в провінції Гранада. Архітектурна студія вирішила розмістити цю двоповерхову будівлю переважно під землею, щоб у спекотному кліматі її охолоджувала стабільна температура ґрунту.
Casa Aguacates, Мексика (Франциско Пардо)
Такий будинок неподалік від Мехіко-Сіті розташувався на схилі в авокадовому саду, який переходить у ліс. Як пояснює сам архітектор, ідея полягала в тому, щоб зберегти вид на лісову панораму з дому, але й авокадовий сад лишити, як є. Тому й було вирішено сам дім сховати під землею.
NCaved, Греція (Mold Architects)
Будинок на острові Серіфос був вбудований у скелі на морському узбережжі, щоб, з одного боку, з нього відкривалися чудові краєвиди, а з іншого — дім був захищений від сильного вітру. Сама будівля має клиноподібну форму, а її підземні кімнати природно освітлюються крізь внутрішні дворики та тераси, якими прорізаний зелений дах.
Landaburu Borda, Іспанія (Хорді Ідальго Тане)
Скляний коридор з’єднує цей невеличкий будиночок з його підземною прибудовою. Таку прибудову було розміщено під землею, щоб вона не псувала величні краєвиди Піренеїв, які становлять ландшафт північної частини провінції Наварра.
Sloped Villa, Бельгія (Studio Okami Architecten)
Такий дім із цегли та бетону був наполовину втоплений у схил пагорба, щоб уникнути дотримання аж надто суворих правил щодо прийнятного зовнішнього вигляду забудови в цій місцевості. Інакше б у цього будинку мусив бути гострий дах, вікна встановленого розміру тощо. Якщо дивитися з боків та з підніжжя пагорба, будинок вирізняється характерними цегляними опорами. Але з вершини пагорба його практично неможливо розгледіти.
House in Monsaraz, Португалія (Айреш Матеус)
Цей будинок є майже повністю підземним. З-під пагорба виступає лише вигнутий бетонний навіс. Природне світло потрапляє в цей дім переважно крізь круглі патіо, які розбивають поверхню його зеленого даху.
Дім в ландшафті, Росія (Niko Architect)
Ця будівля з куполоподібним зеленим дахом розташувалася в Підмосков’ї. Її північна стіна є скляною і обгортається навколо ставка.
Tilt Roof, Південна Корея (BCHO Architects)
Найхарактернішою рисою цієї напівпідземної будівлі є її похилий дах із терасами, що повторює схил пагорба, під яким розташувався дім. Щоб не порушувати лінію схилу, столики та сидіння на даху розміщені на втоплених у поверхню місцях.
Outhouse, Великобританія (Loyn & Co)
Цей одноповерховий напівпідземний будинок є водночас і майстернею художника, а його широкий зелений дах прорізаний заскленими двориками.
Casa Patios, Еквадор (Rama Estudio)
Два крила цієї будівлі частково приховані під землею. А стіни приміщення, що їх поєднує, зроблені за національною еквадорською технологією просто із землі, взятої навколо самої будівлі.
Читайте також:
Інноваційна архітектура: коли електростанція не схожа на електростанцію.