Асоціація Design for Ukraine спільно з Українським національним офісом інтелектуальної власності та інновацій (ІР Офіс) започаткували проєкт, мета якого допомогти зафіксувати стандарти індустрії в галузі дизайну й підсилити українських креативників у питаннях прав інтелектуальної власності й договірних відносин. Проєкт реалізується за підтримки програми Британської Ради «Підтримка креативної економіки».
Брак компетенцій, насамперед у питаннях прав інтелектуальної власності, недостатні знання щодо перемовин, невпевненість і відсутність солідарності між учасниками ринку – так самі дизайнери та ілюстратори починають список своїх проблем і викликів, як ми бачимо з галузевих досліджень (зокрема, “Дослідження істотних питань політики (підсектор «Дизайн»)”. Проєкт RES-POL, агенція економічного розвитку PPV, 2024). На жаль, в Україні за всі роки незалежності не було спроб дослідити, як саме дизайнери та ілюстратори, які працюють як незалежні професіонали, будують свої робочі процеси, а тим паче, як відбувається процес перемовин і як оформлення договори. Мало хто з креативників ставив собі питання, як обсяг прав інтелектуальної власності впливає на вартість проєкту загалом та які положення в договорах колег по індустрії варто зробити загальноприйнятим стандартом.
Зразки договорів і Керівництво доступні для завантаження : https://www.design4ukraine.com/projects
Юристи ІР Офіс, Дмитро Дорошенко, Софія Моховікова, Максим Мельников, а також фахівчиня з права інтелектуальної власності, адвокатка Алла Смородина розробляли зразки стандартних договорів із урахуванням потреб і побажань самих дизайнерів та ілюстраторів. Для того, щоб виявити ці потреби, організатори провели серію опитувань та інтерв’ю, вибрані результати яких можна завантажити в скороченій версії звіту з дослідження (Uzgoda_zvit.pdf).
“Наша візія – це сильна й консолідована творча спільнота. Це дизайнери та ілюстратори, які надають якісний сервіс, до якого належить не лише класний дизайн та ілюстрація, а також чітке документальне оформлення: бізнес-сторона роботи не менш важлива, ніж творча. Ми хочемо бачити дизайнерів та ілюстраторів впевненими у своїх процесах і аргументах і сподіваємося, що спільні для всіх зразки договорів і пояснення, які надаються в керівництві, допомагатимуть їм (і їхнім замовникам також!) створювати потужні проєкти для спільної користі”, – каже координаторка проєкту Ольга Протасова.
“Одним із ключових напрямів ІР Офісу є сприяння розвитку креативних секторів економіки через посилення значення прав інтелектуальної власності в успішній комерціалізації результатів творчої діяльності. Договір є основним інструментом, який визначає можливості для взаємного розвитку ілюстраторів, дизайнерів та бізнесу . Тому зразки договорів були розроблені фахівцями ІР Офісу з урахуванням специфіки сектору, наприклад, видавничої справи, однак із дотриманням балансу інтересів усіх сторін”, – Любов Майданик, заступниця директора ІР Офісу.
“Підтримка проєкту “Узгода” відображає ключову місію Британської Ради у сфері креативної економіки. Поєднуючи передовий досвід та локальне розуміння, ми сприяємо розвитку глобальної креативної економіки як рушія інклюзивного та сталого зростання. Цей проєкт надає українським дизайнерам та ілюстраторам необхідні інструменти для захисту їхніх прав і професійного розвитку. Стандартизовані договори та рекомендації щодо їхнього використання допоможуть креативникам впевненіше вести переговори та будувати справедливі партнерські відносини. Таким чином ми не лише підтримуємо окремих митців, але й сприяємо зміцненню креативних індустрій України загалом, що є важливим кроком до її інтеграції в глобальну креативну економіку,” – прокоментувала Люся Зоря, керівниця мистецької програми Британської Ради в Україні.
Створена в 2019 асоціація Design for Ukraine реалізовує проєкти, які несуть зміни для учасників екосистеми, послідовно та стратегічно працює над розвитком індустрії. Проєкти, які включають співпрацю в галузі захисту прав інтелектуальної власності, є одним із ключових напрямків асоціації.
Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (IP Офіс) – державна організація, мета якої надавати всеохопну підтримку учасникам креативних індустрій у питаннях, пов’язаних із правами інтелектуальної власності. У проєкті беруть участь начальник відділу розвитку креативних секторів економіки Дмитро Дорошенко, провідний професіонал з інтелектуальної власності Максим Мельников, професіоналка з інтелектуальної власності Софія Моховікова.
Більше про IP Офіс ви можете дізнатись на сайті:
Також у проєкті бере участь Алла Смородина, фахівчиня з права інтелектуальної власності, адвокатка, докторка філософії у галузі права, авторка монографії «Ліцензійний договір у цивільному праві України».
Британська Рада – міжнародна організація Сполученого Королівства, яка прагне поглиблювати культурні зв’язки та розширювати освітні можливості. Організація сприяє миру та процвітанню, створюючи нові перспективи, налагоджуючи контакти та зміцнюючи довіру між людьми у Великій Британії та інших країнах у галузях мистецтва, культури, англійської мови та освіти. Діяльність Британської Ради охоплює понад 200 країн, а її представництва працюють у більш ніж 100 країнах світу. Організатори щиро вдячні програмі «Підтримка креативної економіки» за натхнення, ідеї, менторство й підтримку! Ви можете ознайомитися з програмою за посиланням:
Проєкт реалізується за підтримки програми Британської Ради «Підтримка креативної
економіки», спільно Асоціацією Design for Ukraine та Українським національним офісом інтелектуальної власності та інновацій (ІР Офіс), за участі фахівчині з права інтелектуальної власності Алли Смородини.