Ми звикли до того, що технології мають більше плюсів, ніж мінусів. Утім, кожна перевага несе й певні ризики.
У новій статті про поведінку природи людини зазначається, що технології не роблять нас дурнішими. Автори вважають, що новітні можливості змінюють спосіб використання наших біологічних когнітивних здібностей. До того ж проблеми з технологічною залежністю та пам’яттю все ще потребують вирішення.
Здається, що кожен великий науковий або технічний прогрес критики негайно іменують «небезпечним». Коли винайшли друкарський апарат, вони кричали, що текст знищить нашу пам’ять. Після новаторської роботи Пастера відбувся рух проти вакцин. Радіо за думкою радикалів мало на меті знищення суспільства. Згодом ворогами стали телебачення та інтернет. Супротив прогресу є неминучим.
Звісно, технології не мають моральних принципів. Смартфони можна використовувати для відеодзвінків бабусям і дідусям або для замовлення заборонених речовин. Важливою є наша мотивація.
Користь чи шкода?
Сучасний страх полягає в тому, що розумні технології (смартфони, комп’ютери, планшети, інтернет) нібито роблять нас дурними. Але тріо авторів на чолі з Лоренцо Чекутті в новій статті стверджують, що технології не перетворюють нас на манекени.
За словами співавтора Ентоні Чемеро, ідея про те, що смартфони та цифрові технології пошкоджують наші біологічні когнітивні здібності, не підкріплена наукою. Натомість він наголошує, що ми розвиваємо різні підходи до пізнання світу.
«Навпаки, здається, смартфони та цифрові технології змінюють способи залучення наших біологічних когнітивних здібностей», — каже автор.
Команда покликалася на дослідження, які показали, що використання цифрових технологій, як зовнішньої системи пам’яті, не враховує той факт, що короткочасні ефекти не обов’язково свідчать про довгострокові зміни в когнітивному функціонуванні. Вони пишуть: «Надія на доступні зовнішні інструменти, — це не те саме, що втрата здатності залучати внутрішні процеси за необхідності». Такі ситуації лише доводять відому формулу: щоб не втратити — розвивай.
Читайте також:
Nebo на культурній орбіті: про повітряне таксі, «живі» фотографії природи та шоколадних жаб