Японські астрономи винайшли новий алгоритм для усунення шумів на астрономічних зображеннях. Цей метод усуває вплив гравітації на космічні зображення і відтак штучний інтелект (ШІ) може відрізняти реальні дані про далекі галактики від фальшивих.
За допомогою нової технології, структура Всесвіту стане для людей більш чіткою. Вчені з Національної астрономічної обсерваторії Японії (NAOJ) у Токіо вважають, що їхній метод використання моделей гравітаційного лінзування стане в нагоді для аналізу великих даних астрономічних досліджень.
Гравітаційне лінзування — явище, за якого масивні космічні об’єкти, такі, як скупчення галактик, спотворюють або викривляють світло об’єктів, котрі розташовуються на їхньому фоні. Тобто, зображення далеких космічних тіл може виглядати викривлено через гравітаційне притягання об’єктів на передньому плані. Для прикладу, зображення системи галактик «Око Гора», відкритої астрономами NAOJ 2016 року є побічним продуктом лінзування.
Проблема гравітаційного лінзування полягає в ускладненні диференціації зображень галактик, які спотворені гравітацією, та тих, що насправді є викривленими. Такий «шум» ставить під сумнів більшість досліджень великих структур Всесвіту.
Нове дослідження, опубліковане в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, показує, як дослідницькій групі вдалося протидіяти «фігурному шуму», використовуючи ATERUI II, найпотужніший астрономічний суперкомп’ютер у світі. Принцип простий — завантажити реальні та хибні дані з телескопа Subaru, імітуючи 25 000 фальшивих каталогів галактик, додати реалістичний шум. А в результаті навчити систему відбирати правильні дані з поміж інших.
«У цю епоху нам потрібно переступити традиційні межі між спеціальностями та використовувати всі доступні інструменти для розуміння даних. Якщо ми зможемо це зробити, то відкриємо нові галузі в астрономії та інших науках», — розповідає керівник групи Масато Ширасакі.
Читайте також: SpaceX запустить у космос перший білборд