Онлайн і NFC-оплати поступово відвойовують лідерство у платіжних вподобаннях українців: кожна друга операція з карткою Mastercard у країні – це цифрова оплата за допомогою NFC-гаджета або ж онлайн, станом на кінець першого кварталу 2021 року. Швидкість, зручність і відсутність контакту — головні переваги діджитал-платежів, які так сильно полюбилися українцям.
Онлайн-оплати стають звичкою
Пандемія істотно прискорила розвиток цифрової комерції і онлайн-шопінгу. Українські користувачі оцінили переваги швидких і безпечних покупок в інтернеті, і як підтверджує статистика Mastercard — за останній рік у багатьох категоріях кількість онлайн-покупок зросла в рази.
Зростання кількості оплат онлайн в Україні (1-й квартал 2020 – 1-й квартал 2021):
- Продуктовий ритейл – зростання в 2 рази;
- Одяг – зростання в 2 рази;
- Електроніка – зростання в 2 рази;
- Освіта – зростання в 2 рази;
- Ресторанна сфера – зростання на 70%;
- Аптеки – зростання в 3 рази;
- Товари для дому та інтер’єру – зростання 4,5 рази;
- Спорттовари – зростання в 7,5 раз.
У деяких категоріях частка онлайн-оплат вийшла на перший план і сьогодні значно перевищує оплати у фізичних торгових точках. Так, українці оплачують комунальні послуги в 10 разів частіше онлайн: тут, по картках Mastercard, частка цифрових оплат становить уже майже 90%. У категорії транспортних сервісів вже більше 30% поїздок українці оплачують онлайн, авіаперевезень — 76%.
«Сьогодні робити покупки в інтернеті як ніколи просто та зручно: тисячі торговців переходять в діджитал, шопінг доступний 24/7, а завдяки останнім технологічним інноваціям клієнту навіть не потрібно брати картку в руки, щоб внести дані для оплати. Наприклад, можна оплачувати товари в один клік з Masterpass і раніше збереженою в ньому карткою, або ж розраховуватися токенізованою карткою онлайн – за допомогою Apple Pay, Google Pay та інших сервісів. За нашою статистикою, за останній рік кількість оплат оцифрованими картками онлайн виросла в 2,5 рази, і цей тренд буде тільки посилюватися», — підкреслив Юрій Батхін, віцепрезидент з розвитку бізнесу Mastercard в Україні та Молдові.
NFC — король офлайн
В офлайн-комерції користувачі також надають перевагу оплатам діджитал-інструментами і все частіше відмовляються від пластику. Мотиви такого переходу очевидні — платити смартфоном або годинником зручніше, швидше і безпечніше, адже гаджет завжди під рукою і передавати його нікому не потрібно. Так, згідно зі статистикою Mastercard, сьогодні вже 37% усіх безготівкових оплат у фізичному ритейлі в країні становлять NFC-транзакції — рік тому частка була на 10 п.п. нижче. Україна як і раніше стабільно входить у топ країн світу за кількістю NFC-оплат смартфонами і гаджетами з Mastercard.
Особливо стрімко при цьому продовжує набирати обертів тренд на оплати носимими пристроями: так, нещодавно Україна увійшла в трійку країн-лідерів Європи за кількістю таких оплат по картках Mastercard. Сьогодні серед доступних в Україні носимих пристроїв з NFC — годинник Garmin і фітнес-браслет Xiaomi Mi Smart Band 4 NFC.
«В Україні вже майже чотири мільйони токенізованих карток, і з огляду на кількість смартфонів з NFC у користувачів, за найближчі 2-3 роки число оцифрованих карток може зрости до 10 мільйонів штук. А значить, кількість NFC-оплат буде рости пропорційно й надалі», — зазначив Юрій Батхін.
Рік пандемії істотно вплинув на звички користувачів по всьому світу, і діджитал-трансформація — тренд властивий практично всім країнам. За даними міжнародного звіту Mastercard Recovery Insights 2021, електронна комерція глобально виросла на 25-30% за рік пандемії — як в обсязі продажів, так і в кількості покупок. Крім того, споживачі стали активніше купувати онлайн на різних веб-сайтах і маркетплейсах: у середньому на 30% збільшилася кількість інтернет-магазинів, де користувачі здійснюють покупки онлайн.
Фото в заголовку: unsplash.com
Читайте також: Payoneer стає платіжним партнером eBay — що це означає для онлайн-продавців?