17 експертів різних галузей з України та Естонії підсумували 2020 рік і озвучили прогнози на 2021
Напередодні католицького Різдва в онлайн-просторі відбулася конференція «Інформоперація Різдво», яку ініціювала Рада інформбезпеки та кіберзахисту в партнерстві з hi-Tech TV, аналітично-моніторинговим сервісом Attack Index, PR-Prime Company та ексклюзивним інфопартнером CreativityUA. Тут зібралися українські та естонські експерти з моніторингу та аналізу інформпростору, кібербезпеки, бізнес-технологій, цифрової економіки, авто, медіа, КСВ, ґендерних питань, політичних процесів, освіти та інших напрямків, щоби представити цікаві кейси та головні тренди інформаційного простору буремного 2020 року та озвучили деякі прогнози року прийдешнього.
Замість протоколу конференції
Модератором конференції «Інформоперація Різдво» виступила лідерка проєкту Attack Index компанії Index Systems, голова Ради інформбезпеки та кіберзахисту Елліна Шнурко-Табакова. А виступ кожного експерта супроводжувався результатами аналітично-моніторингових звітів досліджень кожної теми або персони експерта в attackindex.com.
Капітан і командувач Ліги кібербезпеки Естонії Андрус Падар та підполковник і капелан Ліги кібербезпеки Естонії Айвар Сарапік поділились досвідом протидії ескалації COVID-істерії та протидії поточним кібератакам на державні інформаційнісистеми Естонії.
«Штучний інтелект — це рівняння на середнього, на натовп. І в цьому я бачу великий виклик… Сьогодні ми приходимо до цінностей, оскільки невідворотно людство має прийти до розуміння, що далі так не можна» — зауважив Євген Уткін. У своєму виступі з промовистою назвою «Хліба й видовищ!» він говорив про найважливіші тенденції в ціннісних орієнтирах, еволюції бізнесу, технологій та людських спільнот. А також про стратегічну роль культури в сучасному світі та наслідки залучення штучного інтелекту до різних сфер життя.
Він також відмітив, що 2020 рік поставив величезне питання стосовно ефективності будь-якої державної машини, за винятком кількох прикладів. «Я вважаю, що це — початок нового перерозподілу світу, ми незабаром це побачимо», — підсумував спікер.
Емоції замість інформації як вирішальний чинник
Відома економістка й директорка Центру бізнес-технологій ТОТ Ольга Пестрецова-Блоцька у своїй презентації «Здравствуй, Будда, Новый год!» проаналізувала основні фактори економіки 2021, вплив COVID-19 на «циклічні галузі» економіки, ризики й тренди Big Tech та економічну війну США й Китаю. Серед іншого, вона відзначила: «Якщо раніше говорили, що той, хто володіє інформацією, володіє світом. То тренд 2020-2021 інший — той, хто володіє емоціями, володіє світом».
Незалежна експертка Лариса Компанцева продемонструвала кейс-дослідження із проблеми та ролі антиґендерних висловлювань у питаннях безпеки та маніпулюванні свідомістю мас і використання гострих тем для «розхитування човна» задля інших цілей «Антиґендерні течії — виклик національній безпеці». Як зауважила експертка: «Гендер — це такий самий напрямок інформаційної війни, як і будь-який інший… Так, практично всі етапи антиґендерних дій співпадають з етапами інформаційної війни Росії проти України». Вона показала й цікаві факти, виявлені в дослідженні, щодо суб’єктів цієї інформаційної операції та озвучила прогнози щодо подальших дій.
Цікавий кейс «Перший онлайн “Під каштанами”» про трансформацію багаторічного офлайн заходу в онлайн формат розповіла президентка БФ «Пробіг під каштанами» Ірина Кузнєцова. Благодійний «Пробіг під каштанами» в Києві за багато років став традиційним улюбленим травневим заходом для багатьох. Але цього року на шляху реалізації став карантин. Яким чином організатори впорались із цим викликом, що змінили, а що залишили в самій події, детально розповідала спікерка. І на завершення озвучила побажання-2021: «Мені би дуже хотілося, щоби трендом 2021 року стала емпатія людей».
Не менш цікавий кейс щодо соціальної відповідальності презентувала і Олена Домотенко, менеджерка програм КСВ компанії Cisco в Україні «Волонтерський рух спільноти академії Cisco».
Бізнес-блок «Від загального — до галузевого»
Генеральна директорка Асоціації імпортерів та дистриб’юторів автокомпотентів АІДА Вікторія Черкач розкрила головні інформаційні тренди 2020 галузі автокомпонентів, якими стали: гучне затримання 20 тонн нелегально ввезених автозапчастин та фіскалізація суб’єктів спрощеної системи оподаткування, головні способи протидії нелегальному ввезенню автозапчастин та головні помилки держави, що призвели до масових протестів ФОПів та, як наслідок, не дозволили впровадити з 2021 дієвий механізм протидії реалізації нелегально ввезених автозапчастин.
Дмитро Салтовець, партнер CityProfit і директор з розвитку BookkeeperSaaS підсумував тенденції та озвучив прогнози щодо «стосунків» інформаційних технологій та малого бізнесу.
Голова ради Телеком палати України Тетяна Попова проаналізувала реальні та уявні загрози законопроєктів у сфері електронних комунікацій. Віктор Штонда, співзасновник і генеральний директор видавництва «Діалектика» підсумував стан книжкового ринку України у 2020 році та озвучив власне бачення його перспектив. А голова правління Національної асоціації українських медіа Тетяна Котюжинська зосередила увагу на ролі медіа та спробах влади обмежити їхній вплив на громадську думку, акцентувавши основні підсумки навіть у назві виступу «Медіа все ще впливові! Доведено виборами і спробами влади обмежити свободу слова».
На завершення бізнес-блоку виступила Олена Мініч, експертка з цифрової економіки, екс-радник першого віце-прем’єр міністра, з цікавими підсумками та прогнозами щодо телеком-галузі «Розвиток Телекому у світі та в Україні».
Криза не змінює трендів, а прискорює їх
У фінальній частині конференції «Інформоперація Різдво» Валерій Пекар, викладач бізнес-шкіл kmbs та LvBS, співзасновник Громадянської платформи «Нова Країна» підбив політичні підсумки року. «Криза не змінює трендів, а прискорює їх. Все, що було передбачено на початку 2020 року, врешті справдилося. І олігархічний статус кво, і відсутність прогресу у переговорах з Росією, і продовження розпаду правлячої еліти, слабка інституційна розбудова, ручне управління правосуддям і зниження рейтингів. Але Україна встояла під час «ідеального шторму». Хоча епоха Зеленського ще триватиме в політичному просторі, у смисловому просторі вона вже завершилася. Це означає, що є певна порожнеча сенсів і проєктів, і в цій порожнечі обов’язково щось народиться» — підсумував спікер.
Рена Марутян, доцентка кафедри глобалістики, євроінтеграції та управління національною безпекою НАДУ при Президентові України розповіла цікаві факти та підсумки щодо виникнення інфодемії-2020, після чого озвучила висновки щодо аналізу наслідків і шляхів пошуку інфовакцини.
А Тетяна Нанаєва, голова ІТ Комітету цифрових технологій в освіті при МОН України, незалежна експертка з питань eSkills при Мінцифрі у виступі з обнадійливою назвою «Й чорна смуга може бути злетною» підсумувала зусилля тих людей, які активно працюють над розвитком цифрових компетенцій учасників освітнього процесу та поділилися баченням подальшої ситуації.
На завершення, Елліна Шнурко-Табакова продемонструвала показовий кейс із моніторингу через аналітично-моніторинговий сервіс attackindex.com «Люди бідкаються».
Повний запис конференції «Інформоперація Різдво»:
Записи окремих виступів конференції «Інформоперація Різдво»:
Підсумки 2020: Досвід Естонії у протидії ескалації COVID-істерії — Капітан і командувач Ліги кібербезпеки Естонії Андрус Падар та підполковник і капелан Ліги кібербезпеки Естонії Айвар Сарапік
Підсумки 2020: Хліба та видовищ! — Євген Уткін
Підсумки 2020: Економічні та фінансові тренди — Економістка й директор Центру бізнес-технологій ТОТ Ольга Пестрецова-Блоцька
Підсумки 2020: Антиґендерні течії — виклик національній безпеці — Незалежна експертка Лариса Компанцева
Підсумки 2020: Волонтерський рух спільноти академії Cisco — Олена Домотенко, менеджерка програм КСВ компанії Cisco в Україні «Волонтерський рух спільноти академії Cisco»
Підсумки 2020: Нелегальний імпорт автозапчастин — Генеральна директорка Асоціації імпортерів та дистриб’юторів автокомпотентів АІДА Вікторія Черкач
Підсумки 2020: Інформаційні технології та малий бізнес — Дмитро Салтовець, партнер CityProfit і директор з розвитку BookkeeperSaaS
Книжковий ринок України у 2020 році — Віктор Штонда, співзасновник і генеральний директор видавництва Діалектика
Підсумки 2020: Медіа все ще впливові — голова правління Національної асоціації українських медіа Тетяна Котюжинська
Політичні підсумки року — Валерій Пекар, викладач бізнес-шкіл kmbs та LvBS, співзасновник Громадянської платформи Нова Країна
Підсумки 2020: Інфодемія та пошук інфовакцини — Рена Марутян, доцентка кафедри глобалістики, євроінтеграції та управління національною безпекою НАДУ при Президентові України
Підсумки 2020: Й чорна смуга може бути злетною — Тетяна Нанаєва, голова ІТ Комітету цифрових технологій в освіті при МОН України, незалежна експертка з питань eSkills при Мінцифрі
Підсумки 2020: Люди бідкаються? — Лідерка проєкту Attack Index компанії Index Systems, голова Ради інформбезпеки та кіберзахисту Елліна Шнурко-Табакова
Фото в заголовку: Markus Winkler / Unsplash
Якісні втрати і нова гра на виживання: читайте також підсумки-2020 та прогнози-2021 від музичної індустрії.