Авторка: Діана Іщенко, креативна директорка ГО “Інтерньюз-Україна”
Наприкінці року десятки технологічних компаній публікують власні прогнози щодо розвитку соцмереж. Формати контенту, поведінка користувачів, зміни в алгоритмах платформ – серед усього розмаїття трендів важливо знайти відповідь на ключове запитання: як застосувати ці знання для досягнення SMM-цілей своїх проєктів у новому році?
Нижче зібрані 10 SMM-тенденцій 2024-го із порадами щодо їх практичного втілення.
- Приручити сервіси на основі штучного інтелекту
Суть тренду. Моделі генеративного штучного інтелекту (GenAI) стають доступнішими та поширюються на усе більшу кількість процесів.За прогнозами Gartner, до 2026 р. понад 80% компаній використовуватимуть GenAI тією чи іншою мірою (для порівняння: у 2023 р. їх було всього 5%).
Що робити комунікаційникам. Якщо ви досі не помітили «слона у кімнаті», саме час зробити це. Генерація ідей для контент-плану, драфти сценаріїв для відео, подача меседжів у різних формах – для цих та інших завдань сервіси ШІ можуть стати вашими невтомними помічниками. Окрім ChatGPT, зверніть увагу й на інші подібні застосунки: Inflection AI, Google Bard, Claude AI, Poe.
- «Інстаграмити» замість «гуглити»
Суть тренду. Платформи соцмереж дедалі частіше виконують функцію пошуковика. Ще у 2020 р. представники Google наводили дані про те, що 40% молоді 18–24 років обирають для пошуку Instagram або TikTok замість Google чи платформи Google-карт. Така поведінка стає ще більш поширеною: у соцмережах користувачі шукають не лише за хештегами, а вводять цілі фрази для пошуку.
Що робити комунікаційникам. Створюйте контент із відповідями на поширені запитання у вашій сфері. Беріть до уваги те, як саме ваша аудиторія може формулювати свої запити, і додавайте ці слова у пости.Думайте про «вічнозелений» контент для ваших сторінок. Наприклад, навіть через місяці після публікації із більшою ймовірністю у результатах пошуку будуть видаватися навчальні дописи, а не ситуативні.
- Бути не усюди, а там, де це дає результат
Суть тренду. Нещодавнє опитування Hootsuite засвідчило, що 58% маркетологам у світі складно встигати за темпами змін на кожній із платформ соцмереж і адаптуватися до цих нововведень. Ба більше, це не завжди фінансово виправдано. Тому все більше організацій припиняють свою активність у певних соцмережах, фокусуючись лише на пріоритетних.
Що робити комунікаційникам. Проведіть аудит сторінок ваших проєктів на різних платформах. Оберіть найрелевантніші соцмережі для вашої аудиторії та зосередьтеся на тому, що приносить найбільший ефект. Можливо, варто розглянути канали, де вас ще немає (наприклад, LinkedIn, TikTok). Краще інвестувати час і ресурси в один майданчик із високою залученістю потрібних вам користувачів, ніж безцільно вести багато «напівживих» сторінок.
- Відеостратегія як окрема складова SMM
Суть тренду. Зайве говорити про популярність відео у 2024 р. Цей формат люблять як користувачі, так і платформи. Це призвело до того, що в ієрархії стратегій окреме місце тепер відводиться саме відеостратегії (організаційна – комунікаційна – SMM – відеостратегія).
Що робити комунікаційникам. Розглядайте відео стратегічно, адже це уже більше, ніж один із форматів контенту. Зважаючи на власні ресурси, подумайте надтим, як ви можете продукувати ролики у достатній кількості. Один із підходів – емоційний сторітелінг. Можливо, робити короткі вертикальні відео з уже наявних довгих. Але готового рецепту тут немає. До речі, довгі ролики теж повертаються у тренди. Головне – робити їх цікавими для аудиторії і цим забезпечувати достатню глибину переглядів.
- YouTube Shorts все ще недооцінені (поки що)
Суть тренду. У гонитві за популярністю TikTok дві платформи (Meta і Google) обрали різні стратегії: Instagram доволі агресивно почав просувати Reels, чим на початку накликав на себе хвилю негативу від користувачів. YouTube же діє поступово, але непохитно. Щомісячна активна аудиторія YouTube Shorts уже становить 80% усієї аудиторії YouTube, тобто 2 млрд користувачів. Це на 500 млн більше, ніж у червні 2022 року. Інтерес до платформи поки лише зростає.
Що робити комунікаційникам. Якщо у вас уже є YouTube-канал, формат Shorts може допомогти залучити нову аудиторію. Почніть самі дивитися «шортси», щоб розуміти, що популярно на платформі. Якщо ви вже робите ролики для TikTok чи Reels, спробуйте публікувати найбільш популярні і в Shorts. Використовуйте нові можливості та функції Shorts, які просуває сама платформа YouTube.
- Не «зумерами» єдиними
Суть тренду. ДослідженняBain & Company у 2023 р. показало, що люди похилого віку перевищать 25% усієї робочої сили у країнах G7 до 2030 року. Японія, наприклад, уже перебуває в авангарді цього процесу: тут майже 40% усіх працівників старше 55 років. Старша аудиторія стає все вагомішим сегментом споживачів різних товарів та послуг, зокрема і цифрових.
Що робити комунікаційникам. Ера виключно молодих та успішних людей на віжуалах у соцмережах відходить у минуле. Ця тенденція наочно помітна на фотостоках, де усе більше зображень старших чоловіків та жінок. Використовуйте такі фото у власних комунікаційних продуктах, якщо ваш проєкт не спрямований лише на молодь.
- Зоряний час нішевих мікроінфлуенсерів
Суть тренду. Блогери-мільйонники, які пишуть одночасно на різні теми, стають менш цікавими для брендів. Вищу залученість аудиторії демонструють менші інфлуенсери, які зосереджені на одній темі. І це так само відображається у алгоритмах соцмереж: платформи тепер просувають не лише віральні відео, а й усе частіше – контент користувачів із невеликою кількістю підписників.
Що робити комунікаційникам. Якщо ви шукаєте лідерів думок для ваших SMM-кампаній, звертайте увагу передусім на коефіцієнт взаємодії (коментарі, збереження, репости) та лояльність аудиторії. Просто високі охоплення чи перегляди можуть вам нічого не дати в результаті. А для власних сторінок робіть ставку на якісний контент: захопливі Reels, які цікаві конкретному сегменту аудиторії, можуть допомогти збільшити ваші охоплення у 2024 р. навіть без великої бази підписників.
- POV-контент не втрачає актуальності
Суть тренду. Відео POV (Point Of View – «точка зору») з’явилися у TikTok ще у 2018 р. та мігрували в інші соцмережі. Ролики, у яких демонструється сцена від першої особи, дозволяє ніби відчути себе на місці автора та приєднатися до його емоцій. Поява так званих камер POV та інших гаджетів для знімання такого контенту свідчить про те, що він лишатиметься у тренді.
Що робити комунікаційникам. Ключ до успіху POV-відео – емоційно зачепити аудиторію, щоб вона одразу подумала: «так це ж я», і відчула з вами спільність. Сюжети відео можуть варіюватися від кумедної сценки до фантастичного сюжету, від знайомого дитячого досвіду до чого завгодно, на що здатна ваша уява. Подумайте про близькі вашій аудиторії переживання та спробуйте їх креативно відтворити.
- ПП тепер правлять світом соцмереж (повідомлення і поширення)
Суть тренду. Усе більше взаємодії користувачів відбувається не у стрічці соцмереж, а у приватних повідомленнях. З огляду на це Instagram запустив так звані «канали трансляції», на які можна підписатися як на закриту групу у месенджері. Для алгоритмів соцмереж найважливішими є репости вашого контенту та його відправлення іншим користувачам. Такі взаємодії значно складніше «накрутити», ніж коментарі, підписники чи лайки.
Що робити комунікаційникам. При створенні контенту для соцмереж ставте собі такі запитання: «Чи поділився б я цим на місці своєї аудиторії?», «Яку інформацію користувач найбільш імовірно захоче переслати своїм друзям?». Заохочуйте аудиторію надсилати вам запитання та відгуки. Подумайте про створення каналу трансляції в Instagram.
- Запит на справжність лишається високим
Суть тренду. За версією словника Merriam-Webster словом 2023 р. стало «автентичний». В епоху фейків, алгоритмів, голосових помічників люди цінують комунікацію людей для людей. І це підтверджується метриками. Дослідження віртуальних інфлуенсерів в Instagram виявило: фото таких персонажів із реальними людьми при інших рівних умовах отримують на 27% вищу залученість аудиторії.
Що робити комунікаційникам. Покладаючись на штучний інтелект як асистента, все ж показуйте своїй аудиторії, що з нею спілкується людина. Аудиторія скептична до брендів, які демонструють себе ідеальними. У публікації власних трендів у TikTok зазначили, що саме сміливість бути вразливими і відкритими викликає реакцію на бренд і створює спільноту навколо нього.