У міста Дрогобич — давня і славна історія. Були часи, коли він був помітним промисловим та культурним центром. Спочатку завдяки солеварінню, а потім — нафтовидобуванню. Декілька років Дрогобич був обласним центом — існувала навіть окрема Дрогобицька область.
Але сторінки історії перегортаються, і наступні сторінки не завжди краще за попередні. Нафтові родовища вичерпалися, солевари не могли конкурувати з потужними виробниками зі сходу України та Причорномор’я. І став Дрогобич колоритним, самобутнім, але досить тихим провінційним містечком, де час, здається, зупинився, і нічого ніколи вже не зміниться.
Але попри все змінюються перш за все люди, приходить нове покоління, і нові люди, які очолили місцеву владу у Дрогобичі, вирішили: Дрогобич має всі підстави й шанси стати сучасним містом, що стрімко розвивається та зростає. Що для цього потрібно? Перш за все — інвестиції.
Все почалося з ІнвестДро
Міська влада Дрогобича заявила, що буде сприяти бізнесу і допомагати кожному інвестору із проходженням всіх необхідних етапів, допомагатиме у розв’язанні будь-яких питань — надаватиме юридичні консультації, скоротить час погоджувальних процедур, оформлення документації.
Проте всім було зрозуміло, заяви без конкретних кроків нічого не варті. Треба було для початку чітко і конкретно описати можливості для потенційних інвесторів — у що саме можна інвестувати, в чому полягає інвестиційна привабливість Дрогобича. Причому зробити це в найсучаснішій формі.
Так у липні 2021 року світ побачив сайт-паспорт «Інвестуй в Дрогобич!» (Скорочено ІнвестДро). На створеному сайті є коротка довідка про Дрогобицьку громаду, її можливості і потенціал. Є перелік колишніх промислових об’єктів, земельні ділянки та нежитлові приміщення, а також підприємства, які працюють і які можна розвивати ще більше.
«Наша унікальність в тому, що особисто міський голова, секретар міської ради, начальники поліції та податкової публічно заявили про те, що вони будуть допомагати прозоро розвиватися бізнесу в нашому регіоні. Ми дуже тезисно даємо інформацію про об’єкти, за кожним закріпляємо проєкт-менеджера, який буде консультувати, або напряму даємо контакти людей, які продають чи здають в оренду нерухомість чи землю», — пояснив ZAXID. NET керівник управління культури та розвитку туризму міськради та депутат Дрогобицької районної ради Ігор Чава. За його словами, у Дрогобичі є багато промислових об’єктів, які зупинили свою діяльність. Відновити їхнє виробництво вже не вдасться, але їх можна перетворити на інші простори. Для контактів з інвесторами та бізнесменами у Дрогобичі створили посади інвестиційних менеджерів.
Сайт-візитівка був помічений навіть на міжнародному рівні Так, організація Transparency International ставить її у приклад іншим містам України. А в листопаді 2021 року команда проєкту отримала фінансування від USAID на розробку інвестиційного паспорта.
«Цей документ доноситиме інформацію про інвестиційні майданчики громади. А це своєю чергою підвищить залучення інвестицій в регіон, покращить локальне бізнес-середовище та активізує місцеве підприємництво. Паспорт буде містити структуровану інформацію про Дрогобицьку територіальну громаду, зокрема структуру економіки та інвестиційні фактори. Також хочемо розробити інтерактивну карту з переліком підприємств, в які можна інвестувати, та земельних ділянок, які можна придбати», — розповідає Станіслав Лецик, головний спеціаліст відділу туризму, промоції та креативних індустрій, керівник ГО «Новий Стебник».
Туризм як шлях до інвестицій
«Зараз ми з посмішкою згадуємо перший візит потенційного інвестора у 2016 році, — розповідає заступник Голови Дрогобицької громади Андрій Ковч, — Його здорово протрусило на наших дорогах і неабияк налякав жахливий стан інфраструктури. Коротше він просто втік. І як тепер кажуть, назавжди зник з радарів. Але це стало для нас уроком. Без зусиль з нашого боку інвестиційна привабливість не з’явиться».
Ставку громада Дрогобича вирішила зробити на туризм. «Якщо замислитися, туристична привабливість регіону напряму веде за собою інвестиційну привабливість, — пояснює Андрій Ковч. — Простіше кажучи, з тих, хто приїхав до нас як турист і залишився задоволеним та враженим, якась частина може стати нашими потенційними інвесторами».
А похвалитися Дрогобичу є таки що запропонувати туристам. Адже в нього є все, чим може гордитися будь-яке європейське місто. Унікальні храми та вишукані вілли, непересічна культурна спадщина (досить згадати Бруно Шульца), унікальна старовинна солеварня, яка досі працює за традиційними технологіями й водночас є справжнім музеєм, маршрут нафтопереробної історії «Нафтополіс», чи скажімо такі «фішки» як унікальний бургер «Мегатрон», який дістанеться вам безкоштовно, якщо ви спроможетеся з’їсти його за 10 хвилин… І це лише декілька прикладів.
Правда, запрацювати проєкт «Дрогобич туристичний» міг лише за умов небайдужості, працелюбності та креативності громади міста. І проєкт працює.
Перші результати
Всі зусилля, нестандартні рішення та використання найновіших технологій та засобів принесло наслідки, які важко не назвати разючими. Достатньо зазначити, що на сьогодні інвестиційними партнерами Дрогобицької громади є 14 міст: Київ, Нова Каховка, а також 10 польських та 2 німецьких міст.
«Можу впевнено стверджувати, що в середньому кожен місяць в нас з’являється солідний інвестиційний партнер, — зазначає Андрій Ковч. — З останніх інвесторів — відома шведська фірма з виробництва дитячих візочків, яка відкриває цех з пошиття чохлів для візочків. Цей цех буде забезпечувати весь обсяг продукції фірми. Також треба згадати латвійську компанію, яка будує в Дрогобичі виробництво з перероблення пластику, продукція якого буде відправлятися в декілька країн Європи. І це лише найбільші за обсягами проєкти, не враховуючи інвестиції в малий бізнес…
Плани: злетіти вище
Головними напрямками подальшого залучення інвестицій громада визначила сільське господарство та реконструкцію Дрогобицького аеропорту.
«Сільське господарство заслуговує на окрему увагу, — пояснює Андрій Ковч. — Адже в нашу громаду входить 31 село. Зараз ми активно шукаємо інвесторів не лише в Україні, але й в Польщі та Німеччині, яких міг би зацікавити цей напрямок. Зі свого боку ми гарантуємо потенційним інвесторам режим максимального сприяння».
Щодо реконструкції аеропорту, то це завдання більше на перспективу. «Ми бачимо величезні потенційні можливості нашого аеропорту, — розповідає Андрій Ковч. — Зараз він спроможний приймати хіба що „кукурузники“. Але в майбутньому він міг би стати потужним вузлом вантажних перевезень, розрахованим спеціально на літаки середньої та малої вантажності. Ми розуміємо, що капітальна перебудова аеропорту вимагає часу і перш за все, великих капіталовкладень. Так що для нас це — скоріше завдання на майбутнє. Проте в нас є тверда впевненість, а це значить, що такі плани — не пуста мрія».
Читайте також:
OPERAFEST TULCHYN-2021. Бельканто просто неба