У неділю, 28 листопада о 12:00, у Києві відбудеться благодійна екскурсія Байковим кладовищем. Організовують екскурсію агенція «Капітан Київ» у партнерстві з Фондом Збереження культурної спадщини Ади Рибачук та Володимира Мельніченка АРВМ.
Вхід на екскурсію — за благодійними внесками. Відвідати її зможуть усі охочі, попередньо зареєструвавшись на сайті.
Для збору коштів на відновлення Стіни Пам’яті агенція «Капітан Київ» проведе екскурсію «Байкове кладовище». Усі охочі прогуляються стародавнім цвинтарем Києва, побачать скульптури та склепи, яким майже 200 років, поховання видатних особистостей України та дізнаються маловідомі факти про них. Також почують історію одного з наймасштабніших меморіалів світу — Стіни Пам’яті, варварськи знищеного радянською владою.
Усі зібрані кошти будуть передані фонду АРВМ на підтримку проєкту по відновленню Стіни Пам’яті.
Фонд Збереження культурної спадщини Ади Рибачук та Володимира Мельніченка працює з лютого 2020 року. Серед головних його цілей — захист та популяризація творчості АРВМ, відновлення Стіни Пам’яті та створення музею майстерні з роботами Ади Рибачук та Володимира Мельніченка.
«Капітан Київ» — це агенція, яка створює та проводить пішохідні екскурсії Києвом, популяризуючи історію міста та України в креативній формі. Організовуючи благодійну екскурсію, агенція хоче показати відвідувачам важливість відновлення культурної спадщини Києва та його історії.
Більше інформації про діяльність агенції — на сайті, сторінках у Facebook, Instagram та телеграм-каналі.
Проєкт відновлення Стіни Пам’яті
Стіна Пам’яті — наймасштабніший твір українського монументального мистецтва, що створювався в комплексі з київським крематорієм як частина Парку пам’яті. Її авторами є дует київських художників-монументалістів Ада Рибачук та Володимир Мельніченко (АРВМ). Ця просторова архітектурно-скульптурна композиція присвячена темі життя й смерті та насичена багатозначними метафорами й символами. Довжина підпірної стіни пагорба — 200 м, висота — близько 4 метрів.
Художники працювали над Стіною Пам’яті протягом тринадцяти років, але в 1981 році, коли робота була закінчена і залишилося нанести кольоровий шар, керівництво держави заборонило художникам її завершувати, бо сюжети на Стіні «суперечили комуністичним ідеалам і засадам соціалістичного реалізму». Тоді горельєфи було закрито металевими листами. На початку 1982 почали заливати бетоном. Відтоді рельєфи заховано під кам’яними мурами.
18 травня 2018 року на фестивалі Art Week Kyiv презентували перший відновлений фрагмент «Стіни пам’яті», тоді вдалось розчистити 6 м² композиції «Берегиня».
Зараз, з ініціативи фонду АРВМ, на Байковому кладовищі тривають роботи з відновлення горельєфів Стіни. У 2021 році центральну композицію «Берегиня» повністю очистили від бетону. Але це тільки 5% від усієї площі.
Фонд працює над створенням комплексного проєкту реконструкції пам’ятки та організовує збір коштів для продовження робіт.
На екскурсії «Байкове кладовище та Стіна пам’яті» відвідувачі:
- дізнаються, чому Байкове кладовище унікальне;
- побачать цікаві пам’ятники не могилах відомих киян;
- дізнаються історію створення та знищення найвеличнішого об’єкта мистецтва XX ст — Стіни Пам’яті;
- почують, заради якого поета було знищено могилу бізнесмена;
- поговорять про невідомі факти з життя Лесі Українки;
- побачать поховання родича Тараса Шевченка;
- дізнаються, чому дружину єпископа поховали за підробними документами;
- побувають біля могили, де похований один відомий архітектор, а зображений інший;
- розкриють справжню історію створення крематорію та залів прощання.
Проводить екскурсію гідеса Валентина Прибиткова, авторка багатьох тематичних екскурсій Києвом, членкиня Всеукраїнської асоціації гідів.
КОЛИ: 28 листопада, 12:00
ДЕ: ст. м. «Палац Україна», вул. Велика Васильківська, 116 (збір групи)
ВХІД: за благодійними внесками.
Читайте також:
«Моє місто наповнилося для мене новими смислами». Ірина Курганська про роль і мету мобільного додатку Track Holodomor History