Картина «Самсон і Даліла» Пітера Пауля Рубенса, яка з 1980 року зберігається в лондонській Національній галереї, швидше за все — підробка. До такого висновку прийшов штучний інтелект, пише The Guardian.
Фахівці неодноразово припускали, що полотно може належати перу іншого майстра. З’ясувати правду вирішила швейцарська компанія Art Recognition за допомогою нейромережі. Штучний інтелект порівняв картину «Самсона і Даліла» зі 148 іншими картинами Рубенса і прийшов до висновку, що ймовірність підробки становить 91%. Вчені провели ще кілька перевірок, але кожен раз штучний інтелект встановлював, що це не оригінал з ймовірністю понад 90%. Для чистоти експерименту фахівці перевірили ще одну картину Рубенса з музею, але алгоритм на 98% був впевнений, що вона дійсно була написана великим художником.
Полотно, на якому зображений біблійний епізод, коли Самсон засинає на колінах у Даліли, було створено в період між 1608 і 1609 роками. Його оригінал пропав після смерті Рубенса в 1640 році. Національна галерея купила картину в 1980 році за рекордні на той час 2,5 мільйона фунтів. Але, фахівці стверджують, що ця картина з’явилася невідомо звідки лише у 1929 році, коли історик Людвік Бурхард визнав її роботою Рубенса. Однак є підозра, що Бурхард видавав сумнівні сертифікати оригінальності картин, на яких заробляв великі гроші.
Протягом всього цього часу мистецтвознавці та експерти висловлювали сумніви в тому, що «Самсон і Даліла» — справжня картина Рубенса, однак Національна галерея весь цей час категорично відкидала всі їх побоювання. Тепер їй доводиться прислухатися до максимально об’єктивного аналізу зробленого штучним інтелектом.
«Значення цього нового методу автентифікації через штучного інтелекту можна сказати, революційно інноваційне. Позбавлене людської суб’єктивності, емоцій та комерційних інтересів, програмне забезпечення працює максимально об’єктивно та науково точно. На початку XX століття Рубенсу приписували багато сумнівних творів. Тому сьогодні існує чітка потреба у більш надійних методах аналізу», — зазначила відома експертка-мистецтвознавиця Доктор Катажина Кшижагорська-Писарек.
Читайте також:
Дизайнер Маттео Гуарначча створив стільці в стилі найбільших країн світу
Картина «Воїн» Basquiat може бути продана за 19 млн доларів на Sotheby