Індустріальний дизайнер Луїс Ундріц створив принтер, який робить зображення з живих водоростей. Цей пристрій спрямовує на них промінь світла, у такий спосіб впливаючи на їхній ріст.
Щоб втілити в життя свою технологію, названу фітодруком, він сконструював принтер, обладнаний лазерним DLP-проєктором.
Чорно-біле зображення завантажується в принтер і проєктується ним на поміщений в нього матеріал. Наразі серед матеріалів, з якими може працювати такий принтер, є текстиль, кераміка та папір.
Кожна поверхня матеріалу вкривається шаром води з поживними речовинами та фітопланктоном (крихітними морськими водоростями).
Далі ці живі організми починають рости в освітлених ділянках «канви», поступово формуючи живе зображення, на що може знадобитися від трьох до семи днів.
Одним з джерел натхнення для такого фітодруку став друк трафаретний, який використовує традиційне чорнило та захисну платівку, щоб створити зображення.
Перші зображення з живих водоростей, створені в ході експериментів Луїса Ундріца з фітодруку, є зеленими та червоними малюнками мушель, листків і тарганів. А також копія фотографії будівлі Баугауз.
Як розповів дизайнер Луїс Ундріц виданню Dezeen, «спочатку ідея проєкту виникла з колективних випробувань того, як водорості реагують на світло».
Дизайнера ці експерименти так зацікавили, що він продовжив працювати з водоростями і створив у себе вдома для цієї мети власний пристрій, взявши за основу 3D-принтер.
Теж пандемічний проєкт
Роботу над своїм принтером Луїс Ундріц розпочав у 2020 році, під час перших місяців локдауну.
«Я все робив вдома. У мене не було поряд науковців чи лабораторій – пригадує він. – Тож я вирішив, хай це буде щось таке, що й іншим людям буде під силу змайструвати у себе вдома».
Ундріц наголошує, що фітодрук є ще недостатньо добре розробленою технологією, щоб ним можна було замінити його менш екологічні варіанти, такі, наприклад, як нафтове чорнило. Тім більше, що фітодрук вразливий до води і створює, скоріше, тимчасові зображення.
Натомість дизайнер стверджує, що його метою було запропонувати нову та повільнішу альтернативу сучасним методам друку, оскільки такі зображення мають власну естетику. Наразі він планує спільно з модним дизайнером спробувати створити прикрашений у такий спосіб одяг.
Читайте також:
Створено паєтки з водоростей, щоб у модних дизайнерів «рука до поліестеру не тягнулася».
Тканина з живих та мертвих водоростей.