З 12 по 25 серпня 2021 року відбудеться п’ятий щорічний фотографічний ярмарок Photo Kyiv 2021. Цього року він буде представлений як міжнародна виставка фоторобіт «Не|видиме життя». Центральною темою наймасштабнішої фотоподії України стане інклюзивність та безбар’єрність в сучасному суспільстві.
Як виникла ідея створення фотовиставки?
Photo Kyiv проходить в Україні вже 5-й рік. Минулого року через пандемію ми були вимушені піти повністю в онлайн. З початку цього року ми запланували виставку просто неба. Такий формат не може передбачати участі галерей і фотографів із метою продажу фотографій, на що зазвичай орієнтувався наш формат ярмарку задля просування арт-ринку фотомистецтва. Тож, ми вирішили сфокусуватися на темі, що є соціально значущою для українського суспільства. Обирали між двома важливими для українців темами — довкілля та інклюзія. Зупинилися на темі інклюзії, тому центральною темою виставки «Не|видиме життя» стане інклюзивність та безбар’єрність у сучасному суспільстві. Виставка відбудеться в «Софія Київська» — це допоможе нам зробити її доступною для всіх, а також провести її в рамках розпочатої Національної стратегії безбар’єрності.
Розкажіть про розвиток фотомистецтва в Україні
Це дуже широке питання. Адже історія української фотографії має довгий шлях. 5 років тому ми заснували Photo Kyiv, саме через те, що української фотографії було катастрофічно мало представлено в Україні. З галерей із фотографією працювали одиниці, такі як «5.6» та «Brucie Collections». Нашим завданням стало привабити до мистецтва фотографії якомога більше людей. І не тільки глядачів-покупців, але і професійне середовище: культурні інституції, музеї, галеристів, що могли таким чином відкрити для себе нові імена та нові ринки. Адже в Європі фотографічні події збирають людей з усього світу — як ярмарки, так і фестивалі.
Ми бачимо, що за ці останні 5 років відбувся прорив у розвитку та присутності сучасної української фотографії в культурному візуальному просторі. Практично кожна галерея тепер працює з фотографією, були засновані нові фотографічні школи по всій Україні, одним із найяскравіших прикладів є MYPH, школа концептуальної фотографії, заснована Сергієм Мельниченко в Миколаєві у 2018 році, також були відкриті цікаві онлайн журнали про українську фотографію, такі як Untitled, видано багато книжок, проведено кілька дослідницьких форумів та фестивалів. Фотографію почали представляти такі центри, як Пінчук Арт Центр (два роки тому там проходив проєкт-дослідження «Заборонене зображення», присвячений феномену Харківської школи фотографії), цього року Мистецький Арсенал уперше відкрив свої двері для масштабної фотовиставки «Чутливість. Сучасна українська фотографія», аби представити розвиток цього візуального медіума за останні 30 років. Був створений Музей Харківської школи фотографії, з’явилися такі чудові колективи, як Українська вулична фотографія, UPHA чи Ukrainian women photography.
Започатковано багато фотографічних конкурсів. Один із них заснував Bird In Flight кілька років тому, у цьому році розпочався новий конкурс для молодих фотографів «I See Awards». Усе це говорить про дуже позитивну динаміку розвитку. І ми тільки раді цьому.
Яких ресурсів потребують подібні проєкти?
Проєкт масштабний, а координація великої кількості учасників потребує багато часу та енергії. На його підготовку йде близько 6 місяців. Звичайно, потрібні ресурси, як професійні, так і фінансові, аби провести якісну комунікацію з усіма учасниками оупен кола, зробити продакшн виставкових конструкцій, друк фотографій, переклад описів. Невід’ємною частиною Photo Kyiv є також освітня програма, дискусійні панелі.
Але не дивлячись на потребу в матеріальних чи енергетичних ресурсах, при проведенні такої масштабної і важливої події найголовнішим ресурсом є люди, однодумці. І спільні мрії. Ти можеш бути спустошеним на шляху до своєї мрії, але зовсім неочікувано з’являються люди, що надихають тебе продовжувати. Так у нашій невеличкій команді з’явилася наша кураторка Кароль Піду, що на той час жила в Україні. Вона просто відвідала Photo Kyiv два роки тому, відкрила для себе українську фотографію й запропонувала свою експертизу, досвід і час, аби допомогти в подальшій організації міжнародних ярмарків.
Нам був дуже цінним цей погляд зовні, адже ми зацікавлені у вибудові таких взаємозв’язків — щоб українські митці починали співпрацювати з іноземними кураторами, брали участь у міжнародних виставках інших країн, щоб іноземні експерти відкривали для себе українську фотографію і працювали з українськими авторами.
Чи є у вас девіз, місія?
Місія цьогорічної виставки — привернути увагу фотомайстрів та відвідувачів до таких цінностей, як повага, прийняття, співчуття, відкритість та співпереживання.
Саме вони є необхідними для створення єдиного суспільства із рівними учасниками. Виставкова програма 2021 присвячена темі маргіналізації та упередження щодо всіх соціальних груп, особливо щодо людей з інвалідністю, старшого віку, батьків дітей з інвалідністю, національних меншин. Ми віримо в необхідність створення безбар’єрного середовища в Україні. Адже це стосується якості життя кожного з нас.
Які кроки були зроблені задля популяризації вашого проєкту?
Ми тісно співпрацюємо з українськими ЗМІ, державними інституціями, громадськими організаціями, для яких тема безбар’єрності є важливою й актуальною. Адже будь-яка важлива ініціатива має бути почутою й побаченою суспільством.
Дуже вдячні всім медіапартнерам, що допомагають поширювати важливу соціальну тему інклюзії та безбар’єрності, якій присвячена наша виставка «Не|видиме життя», у найширших колах українського суспільства.
З ким ви співпрацюєте? Хто залучений?
Упродовж 5 років ми дуже щільно працювали і з приватним, і з інституційним сектором (посольства. громадські й культурні організації). У цьому році продовжуємо цю традицію, адже інвестиції й підтримка для соціальної виставки потрібні. Крім того, ми дуже цінуємо, що Перша леді України Олена Зеленська також вирішила підтримати Photo Kyiv і тему інклюзії, яка підіймається в цьогорічній виставці. Ми співпали в цінностях і завдяки цій синергії можемо зміцнити й посилити спільні зусилля на шляху до безбар’єрності в Україні.
Також серед партнерів Photo Kyiv 2021 — Департамент культури КМДА, посольства Нідерландів і Швейцарії, благодійний фонд Favbet Foundation, ГО «Безбар’єрність», компанія Caparol.
Для нас має особливе значення, що 5-й ювілейний Photo Kyiv цього року буде відкритим і доступним для всіх глядачів без обмежень, адже відбудеться просто неба в сакральному для України місці — Національному заповіднику «Софія Київська». Вдячні за відкритість та співпрацю його директорці Нелі Куковальській.
Для якої аудиторії призначена виставка?
Ми переконані, що тема інклюзії й безбар’єрності стосується кожної людини в Україні. Під час пандемії кожен із нас відчув на собі тягар обмежень та бар’єрів. Але тисячі українців живуть під тиском упередженості і стереотипного сприйняття роками.
Запрошуємо всіх без обмежень на виставку «Не|видиме життя», бо безбар’єрність — це насамперед, світоглядне поняття, а потім уже культурне чи соціальне явище. Надзвичайно важливо зруйнувати бар’єри між людьми, що вибудовані у світосприйнятті, у голові. І ми віримо в силу фотографії зробити це для нашого суспільства.
Чому саме тема інклюзивності?
«Не|видиме життя» — це про гуманізм. У фокусі Photo Kyiv будуть історії та почуття людей, які з різних причин та обставин, не можуть жити повноцінно та реалізувати себе в суспільстві, хоча мають на це всі права.
Що заважає, що роз’єднує нас, що викликає почуття відчуження й самотності, як це подолати на фізичному та психологічному рівні? За час пандемії ми всі відчули гніт ізоляції. Через несхожість, маломобільність, вік, стать, національність, діагноз кожен із нас може опинитися невидимкою за бар’єром байдужості чи навіть ворожості. Подолати це можна, лише змінивши філософію суспільного життя в країні, зробивши безбар’єрність новою соціальною нормою.
Photo Kyiv підтримує Національну стратегію безбар’єрності та присвячує свій ювілейний випуск цьому актуальному питанню. Ми запросили представників професійного середовища та митців висловитися на тему інклюзії через фотографію.
На ваш погляд, чому в суспільстві панує певна настороженість щодо інклюзивності?
Нам здається, що причина настороженості й дистанції в тому, що про це дуже мало говорять. Тому що для того, аби включитись у цю тему й робити якісь конкретні дії, потрібно вийти зони комфорту й почати щось змінювати на особистому рівні. А це завжди неприємно та незручно. Але це не означає, що це складно.
На національному рівні потрібно розповсюджувати більше інформації, починаючи зі шкіл, у доступній формі розповідати про те, що таке інклюзія й навіщо нам творити безбар’єрний простір.
Після пандемії ми всі відчули бар’єри. Увага сконцентрувалася на особистості. Ми всі відчули обмеження і фізичні в тому числі недоступність освіти чи подорожей, наприклад. Ми всі потрапили в зону дискомфорту, пережили якісь трансформації й почали думати, як зробити так, аби нам стали доступні потрібні і звичні речі. В Україні багато проблем завжди. Але для кожної проблеми може бути саме той потрібний час. Зараз саме той момент, коли про тему інклюзії можна й потрібно говорити багато і всюди. Я впевнена, що суспільство готове не тільки сприймати й комунікувати на цю тему, але й робити конкретні кроки. Прийнята цього року Національна стратегія безбар’єрності про це говорить дуже голосно на державному рівні.
І це не тільки в Україні. У Європі все більше, наприклад, глянцевих журналів готові звертатися до цієї теми, усе більше інтегрувати людей з інвалідністю у візуальний контекст. Хоча інклюзивність — це не тільки про життя з інвалідністю. Це про доступність для кожного. Коли ваша подія, книга, умови роботи доступні для всіх, незалежно від наявності інвалідності чи її відсутності.
Звідки інвестиції в проєкт? Як він фінансується зараз?
Упродовж 5 років ми фінансували Photo Kyiv власними коштами та коштами спонсорів. У цьому році частково ми маємо грантове фінансування, частково — інституційне і приватне. Це наші партнери та спонсори.
Хто в команді?
У складі експертного журі Photo Kyiv 2021 — Анна Соммерс Кокс, журналістка, кураторка Victoria & Albert Museum, колишня редакторка The Artnewspaper, Кароль Глозе Піду, мистецтвознавиця, кураторка Photo Kyiv, та Сергій Лебединський, відомий харківський фотограф, директор та засновник Музею Харківської школи фотографії.
Чотири фотографи запрошено кураторами. Це Олександр Чекменьов, метр української фотографії з культовим проєктом «Паспорт» і три зарубіжних автори: Мері Беррідж із проєктом «Видимий спектр: портрети зі світу аутизму» (США), Марінка Масеус «Обрані [не] бути» (Нідерланди), Гуідо Клумпе «Втрачаючи один вимір» (Німеччина). Крім того, участь у виставці бере спецпроєкт київського фотографа Романа Пашковського, що був реалізований спеціально для Photo Kyiv за участю партнерів виставки — благодійного фонду Favbet foundation. Це проєкт «Код незламності: реальні історії сучасних героїв» — фотосерія портретів колишніх воїнів АТО, що сьогодні представляють Україну на «Іграх нескорених».
Також вважаємо учасниками команди Photo Kyiv 2021 всіх соціально небайдужих 89 фотографів з 15 країн світу, які представили дуже різне бачення безбар’єрності та інклюзії з України, Канади, Бельгії, США, Франції, Туреччини, Польщі, Грузії, Швейцарії, Молдови, Азербайджану, Росії, Італії, Бразилії, Нідерландів, Іспанії.
Безпосередньо на території заповіднику «Софія Київська» глядачі зможуть побачити просто неба роботи 5 фіналістів під час відкритої інклюзивної виставки «Не|видиме життя». Серед них фотографи Йосип Сивенький і фотосерія «РАНИ» (США/Україна), Роман Закревський і проєкт «Погляд» — це фотосерія портретів ромів із Чернігівської області (Україна), Аліна Пророка і фотосерія портретів мешканців будинку престарілих під назвою «Будинок престарілих. Самотність. Сльози на зморшках» (Україна), Юрій Данченко і фотосерія «Danza Down» (Україна), Олексій Товпига і фотосерія «Космос тата» (Україна).
Що, на вашу думку, потрібно зробити (державі, представникам креативних індустрій, представникам бізнесу) для того, щоби суспільство і громадський простір стали більш інклюзивними?
Можемо відповісти на прикладі нашого заходу. Аби щось почало працювати на рівні держави, бізнесу, потрібне особисте включення кожного керівника. Якщо ви, як представник компанії, не включитесь у тему, не пропустите крізь себе, нічого не вийде. Якщо не усвідомити на особистому рівні, що це не просто якісь нові умови чи закони, які ми не дуже хочемо, але повинні прийняти, аби відповідати якимось нормам, це не спрацює. Якщо лідер, керівник зрозуміє, що це необхідність, данність і по-іншому бути не може, тоді люди починають про це дискутувати, тоді кожен окремо починає думати про те, а що саме я можу зробити для безбар’єрності простору навколо себе, як зруйнувати психологічні перешкоди щодо якогось питання. Тоді все починає змінюватись.
Для нас також було зовсім новим зробити виставку інклюзивною. Але коли починаєш більше над цим працювати, тобі стає все цікавіше, зрозуміліше, як адаптувати онлайн-формат чи фізичну виставку. Ми постійно консультуємось із фахівцями, як зробити подію максимально доступною для всіх соціальних груп. Це не так і складно. Просто змінюється мислення. У майбутньому Photo Kyiv буде відтепер завжди максимально доступним для всіх, і не важливо, де він буде проходити, — просто неба, у якійсь закритій локації чи в онлайн форматі. Коли ви виходите на цей шлях, дороги назад немає. І для вас це природно та органічно.
Які у вас плани на майбутнє?
Нам дуже цікаво представити Photo Kyiv в інших країнах. У нас уже був такий досвід з Tbilisi Art Fair. Ми брали участь із проєктом про Харківську школу фотографії. Грузинам було дуже цікаво відкрити для себе українську фотографію. Ми будемо продовжувати просувати Photo Kyiv у світі, не дивлячись на пандемію. У нас достатньо сил та енергії, аби адаптуватися під нові умови.
Міжнародна фотовиставка Photo Kyiv 2021 «Не|видиме життя» пройде в Національному заповіднику «Софія Київська» з 12 по 25 серпня. Вхід — вільний. (Відвідувачі сплачують лише вхідний квиток до «Софії»).
Спілкувалася Катерина Леляк
Читайте також:
Створення спільного майданчику для співпраці молоді та бізнесу: Олександра Гондюл про ринок праці 2030