Одним із проєктів, що пропонується увазі відвідувачів цьогорічної Венеціанської архітектурної бієнале, є інтерактивна виставка, яка використовує алгоритм, щоб автоматично генерувати архітектурні плани житлових приміщень. Автором цього проєкту під назвою Bedroom Script є архітектор Джон Поррал, який у такий спосіб задається питанням, чи можна довірити архітектурний дизайн комп’ютеру. Відвідувачам пропонується за допомогою Bedroom Script намалювати кімнати абсолютно будь-якої форми і подивитися, як комп’ютер проєктує будинки. Для кожної такої намальованої кімнати генерується свій інтер’єр, а потім окремі кімнати автоматично об’єднуються в квартири та будівлі.
Домівка чи одиниця нерухомості?
Початок проєкту Bedroom Script дала та ідея, що сучасне житло поступово стає, скоріше, комерційним ресурсом, ніж домівкою.
За словами автора проєкту, в наш час житло є дедалі складнішим конгломератом технічних, юридичних та економічних аспектів. Житло поєднує нас із суспільством попри те, що воно є нашим особистим простором. Воно є водночас домівкою та інвестицією, прихистком і пунктом у виборчій кампанії. Тут ми і розслабляємося у ванній, і обмірюємо рулеткою стіни, вираховуючи гроші та сантиметри.
Заради комфорту людей існують певні нормативи, які визначають розміри житла, густоту заселення, теплоізоляцію тощо. З іншого боку, дуже багато речей залежать від удачі. Чи протечуть труби? Чи горлатиме у сусідів телевізор?
Але все ж той факт, що домашній затишок залежить від характеристик нерухомості та її юридичних аспектів, є важливим стимулом для затвердження якихось мінімальних стандартів придатності для проживання. З огляду на все це, Джон Поррал і пропонує свій алгоритм Bedroom Script.
Проєкт Джона Поррала є спробою уявити, що буде, якщо архітектурний дизайн повністю візьмуть на себе комп’ютери. Він пропонує закласти конкретні критерії дизайну в програмне забезпечення, яким послуговуються архітектори (CAD, BIM тощо), щоб комп’ютер міг знайти оптимальний компроміс між тим, що потрібно людині, і тим, що зручніше для спільноти загалом. Тобто його проєкт намагається поставити в пріоритет саме придатність для проживання, а не комерційні переваги. А будинки Bedroom Script проєктує (чи принаймні намагається, наскільки на це здатен комп’ютер) саме як домівки, а не як одиниці нерухомості.
Ще одним цікавим проєктом, представленим на Венеціанській архітектурній бієнале, є антиутопічні гаджети для максимальної продуктивності.