Коли сонячні промені входять у атмосферу Землі, вони розбиваються на всі кольори веселки. А синій розсіюється найбільше, оскільки його електромагнітні хвилі – найкоротші (після фіолетових). Тому-то небо й синє. Але синій колір неба не всюди однаковий…
Над кожним містом світу небо набуває свого відтінку, а ступінь його синяви залежить від цілого ряду факторів, як-от кут падіння сонячних променів, хмарний покрив, забруднення повітря тощо. Може, тому багато хто з нас і прагне провести свою відпустку під яскраво-синім небом. Але тут постає питання: у якому куточку світу можна побачити найсиніше небо?
Тому компанія Simple Money та креативники з агенції NeoMam скористалися режимом перегляду вулиць на Google Картах, щоб проаналізувати колір неба у всіх столицях світу і в 25 найбільших містах США. Проранжувавши їх за шкалою кольорів CIELAB та присвоївши hex-код кожному кольору неба, вони з’ясували, над якими містами світу небо найсиніше.
Результат, звісно, абсолютно точним не є, оскільки фото були зроблені у різний час. Але взявши лише фото сонячних днів, креативники дали кожному місту рівні шанси на першість в цьому рейтингу.
Топ-10
Перша десятка включає в себе дев’ять столиць Азії, Північної Америки, Європи та Океанії, плюс Сан-Франциско. Сім із цих міст лежать на узбережжі, а четверо з них мають за шкалою ВООЗ дуже чисте повітря. Ця шкала забруднення варіюється від 1 (низьке) до 500 (високе) балів. Щоправда, деякі міста з топ-десятки мають помірне забруднення повітря (51–100), а столиця Камбоджі, Пномпень, попри третє найсиніше небо світу набрала аж 133 бали, що небезпечно для вразливих груп населення.
На сайті Simple Money можна навіть порівняти між собою столиці світу та американські метрополіси, щоб дізнатися, де небо синіше, а повітря чистіше.
США: Сан-Франциско
Сан-Франциско завдячує своїм синім небом чистому повітрю над містом. Тому синява над ним і яскравіша, ніж над будь-яким іншим містом західного узбережжя.
Північна та Південна Америки: Нассау, Багамські Острови
Хочете побачити ту саму карибську синяву, якою навіть Джеймс Бонд насолоджується у відпустці? Тоді вам варто звернути увагу на столицю Багам. Друге місце в топ-десятці синіх небес робить її популярним тлом для фільмів. Та й повітря там чи не найчистіше в світі.
Європа: Париж, Франція
А от Париж похвалитися чистим повітрям не може, хоча небо над ним значно примножує романтичний ореол цього міста. За синявою своїх небес він випереджає навіть скандинавські столиці Осло та Гельсінкі, хоча гостріший кут падіння променів у їхніх північних широтах применшує червоне світло, лишаючи синє.
Океанія: Сува, Фіджі
Пляжі Фіджі якомога краще підходять на роль ідеального тропічного раю, яким ми його зазвичай уявляємо. Навіть якщо над Сувою півроку йдуть дощі, сухий сезон лишається надзвичайно популярним у туристів. Саме тут і можна побачити найсиніше небо світу!
Азія: Пномпень, Камбоджа
Пномпень з його буддійськими храмами та колоніальною архітектурою у французькому стилі має доволі забруднене повітря. Але його майже екваторіальне розташування забезпечує йому надзвичайно синій колір неба. Щоправда, ультрафіолетового опромінення на його долю теж припадає чимало навіть у хмарні дні.
Африка: Кейптаун, Південно-Африканська Республіка
З усіх африканських столиць Кейптаун може похвалитися найчистішим повітрям. Технічно він, правда, є столицею лише на третину, оскільки три гілки влади в Південній Африці базуються у трьох різних містах. Але туристів на долю цього прибережного міста припадає все ж більше.