Американська фотографиня Аннетт ЛеМей Бьорк у своїй новій книзі Fauxliage продемонструвала вежі мобільного зв’язку, замасковані так, щоб зливатися з краєвидом. Якісь із них прикидаються соснами, якісь – кактусами, а ще інші – хрестами на церкві.
Щоб задокументувати для історії такий «щогловий камуфляж», вона об’їхала всю Америку. Вперше вона зіткнулася з такими буцімто деревами на початку 2000-х років, і відтоді ця ідея не давала їй спокою.
Ці вежі зв’язку, які містять антени та електроніку, необхідну для роботи мобільних телефонів, розташовані у часто доволі пустельних місцях. Вони спроєктовані так, щоб не витикатися з пейзажу, як це було б неминуче для звичайної вежі зв’язку.
Назва Fauxliage є комбінацією слів «підробний» та «листя». В цій книзі зібрано 66 прикладів замаскованих щогл, які заховані переважно на просторах штатів Каліфорнія, Аризона та Невада.
Кожен варіант камуфляжу, як пояснює фотографиня, залежить від місцевого клімату. В теплішій місцевості вежі мобільного зв’язку часто замасковані під пальми, а в холоднішій – під сосни.
Хоча на зроблених Бьорк фото ми часто бачимо доволі футуристичні дерева з металевими ящиками серед штучного листя, деякі мобільні провайдери вирішили у справі маскування зайти ще далі.
В одному такому випадку вежі мобільного зв’язку набули подоби звичайних хрестів навпроти мінімалістичної баптистської церкви, що, на думку Бьорк, є справжнім поєднанням релігії та комерції.
Ще інші вежі були так ретельно замасковані, що з відстані в них і не впізнаєш щось рукотворне.
Естетика vs. екологія
Як з’ясувала Бьорк, перша закамуфльована вежа мобільного зв’язку (буцімто сосна) була створена у 1992 році в Денвері, штат Колорадо. Компанія, що її спроєктувала, Larson Camouflage (зараз це Valmont Concealment Structures), спеціалізувалася на рукотворних ландшафтах для зоопарків, музеїв та Диснейленду.
Відтоді ці штучні дерева встигли перетворитися на справжню проблему для довкілля. До того ж, такий камуфляж робив вежі значно дорожчими.
Особливо шкідливими в цьому сенсі є штучні сосни, адже з віком пластикові голки поступово осипаються з дерев, засмічуючи землю навкруги.
«Ці крихітні шматочки пластику легко потрапляють в екосистему, – пояснила Бьорк. – І те, що розпочалося як спроба зменшити візуальне забруднення, зараз є джерелом забруднення пластиком».
Втім, Бьорк впевнена, що такі замасковані вежі мобільного зв’язку скоро почнуть щезати з американських краєвидів, оскільки технологія розвивається, а вежі 5G є значно меншими. Як стверджує фотографиня, замаскованим вежам вже недовго лишилося, а причиною цьому є розвиток технологій, дорожнеча камуфляжу і звичка людей бачити такі вежі повсюди серед забудови.
Вона й сама стала свідком того, як деякі з цих веж-дерев перестали бути замаскованими. Тож з огляду на ці стрімкі зміни Бьорк вирішила задокументувати замасковані вежі мобільного зв’язку зараз, доки вони не щезли.
На дорогах «одноповерхової Америки» взагалі багато цікавого можна побачити.