Вночі 23 серпня до Дня прапора України та Дня Незалежності проєкт ARTEFACT зробив світлову інсталяцію прапора України на об’єкті «Арка» (Новий безпечний конфайнмент). Цей об’єкт є найбільшою рухомою спорудою у світі, зведеною над зруйнованим реактором 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС.
За підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державного агентства України з управління зоною відчуження, ДСП «Чорнобильська АЕС» та ДП «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження», митці проєкту ARTEFACT цією інсталяцією привітали країну зі святами.
Окрім прапора України, на знак подяки та поваги на НБК Чорнобильської АЕС засяяли також прапори більше 40 країн-донорів та країн-вкладників фонду «Укриття». Ці країни брали активу участь у зведені НБК.
Масштабні світлові інсталяції з’явились не лише на НБК Чорнобильської АЕС, але і на інших спорудах Зони Відчуження: оглядовому колесі у Прип’яті та Градирні. Серія унікальних фото- та відеоматеріалів, що зробили митці, стане частиною нової віртуальної виставки ARTEFACT: CHOrnobyl. Виставку вже у жовтні цього року презентують у Мадриді на міжнародному медіаарт-фестивалі MADATAC. Виставка реалізується за підтримки Українського культурного фонду
Захід відвідав міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський:
«Дуже символічно, що ми сьогодні є свідками патріотичної акції з нагоди Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України. Нашій державі виповнюється лише 29 років, а Чорнобильська катастрофа сталася 34 роки тому. Але саме на нашу долю випало подолання її наслідків. Це питання об’єднало не лише українців, а й увесь світ. Адже проблема потребувала нових, нестандартних рішень, які нам вдається знаходити тільки разом. Чорнобильська зона відчуження сьогодні є частиною спільного з Офісом Президента проєкту «Магніти України», який буде розвиватися у трьох напрямках: туристичному, науковому та інвестиційному».
Мистецька акція також є висловленням вдячності країнам, що долучились до створення НБК Чорнобильської АЕС, говорить в.о. очільника ДАЗВ:
«Новий безпечний конфайнмент накрив собою об‘єкт “Укриття” над зруйнованим 4 енергоблоком. Це — головна безпекова споруда зони відчуження. До його створення долучилися понад 40 держав. Ми хочемо висловити їм свою вдячність та повагу напередодні таких важливих для України свят. Вони прийшли на допомогу нашій незалежній державі в одному з найскладніших питань. Ця підтримка дуже важлива для нас», — наголосив в.о. Голови ДАЗВ Андрій Пляцко.
Відомий український медіахудожник Валерій Коршунов, автор проєкту ARTEFACT, підкреслив важливість мистецького переосмислення аварії на ЧАЕС:
«Вже 3-ій рік ми боремося із маніпуляціями та пропагандою щодо Чорнобиля, інформаційною катастрофою навколо нього, осучаснюючи знання про Чорнобильську зону відчуження. Цей експонат майбутньої виставки ми створювали вночі до свята, щоб показати, що наша пам’ять про трагедію така ж яскрава, як і 34 роки тому. Проєкції прапора України на відомі локації та об’єкти Зони Відчуження також акцентують увагу на важливості переосмислення Чорнобиля. З постапокаліптичного парку Радянського Союзу він має перетворитися на Зону культурних та наукових досліджень та інновацій. Надзвичайно важливо не тільки вшанувати постраждалих, а й зберегти і транслювати наш досвід на весь світ. Світ має усвідомити, що саме сталось в Чорнобилі та з яких причин. Чорнобиль є показовим кейсом для України. Він може сприяти формуванню нової ідентичності сучасних українців та створювати позитивний міжнародний імідж України».
Проєкт ARTEFACT за допомогою сучасного медіамистецтва не перший раз привертає увагу до Чорнобиля. Мета цього – переосмислення його як національної травми та формування нового сучасного сприйняття цієї аварії в Україні та світі. Чорнобиль розглядається його не лише як найбільша техногенна, але й як інформаційна та соціальна катастрофа. Їі наслідки ми відчуваємо і сьогодні.
Наразі над створенням нової міжнародної виставки про Чорнобиль працює понад 100 митців у арт-резиденції ARTEFACT, за підтримки Українського Культурного Фонду. Вони прагнуть, щоб уже в жовтні кожен з будь-якого куточку світу зміг відвідати виставку віртуально – з власного комп’ютера та навіть зі смартфона. Однак, для повноцінного занурення організатори рекомендують використовувати VR-шоломи, бо виставка буде містити сучасні техніки медіа-арту з AR та VR технологіями.
Майбутня виставка ARTEFACT: CHOrnobyl x MADATAC – це більше, ніж просто нагадування про 35-ті роковини. Це обговорення зі світом актуальних на сьогодні проблем екології, фейків, замовчування та маніпуляцій мовою сучасного медіамистецтва на прикладі катастрофи Чорнобиля, в наслідках якої ми живемо останні 34 роки. Саме мова сучасного медіамистецтва здатна зацікавити молоде покоління, бути зрозумілою світу, продемонструвати актуальність та нові технології українського мистецтва на шляху переосмислення власного минулого та вивести українську культуру у світовий дискурс.
Проєкт реалізується за підтримки та сприяння Українського Культурного Фонду, Міністерства культури та інформаційної політики України, Державного агентства України з управління зоною відчуження, Національного музею «Чорнобиль», МГО Європейський Інститут Чорнобиля та МОО «Центр ПРИПЯТЬ.ком».
Молодий театр повідомив про відкриття театрального сезону — цього разу в оновленому візуальному стилі. Редизайн Молодого театру провели студентки школи Projector Оля Кузовкіна та Аліна Борисова.