Британський психолог, автор декількох книг, доктор Крістіан Джаррет стверджує: при правильному підході час, відведений на відпочинок, може допомогти оптимізувати ту частину життя, яку ви приділяєте роботі. А також ділиться різними підходами щодо того, як знайти баланс між роботою та хобі.
Робота чи хоббі? Протиріччя чи взаємодоповнення?
Ми всі знаємо, що сьогодні завдяки постійній комунікації нам важче, ніж будь-коли, перемикатися, коли наш робочий день нарешті закінчується. Зараз уже ніхто не сумнівається, наскільки важливо виділяти час для розслаблення та належної підзарядки.
Припустимо, однак, що ви вже прислухалися до цієї поради. Тоді варто запитати себе: чи важливо те, що ви насправді робите, в неробочий час? Більше того, чи є спосіб використати свої вподобання не лише для розваг та відпочинку, але й для підвищення своєї працездатності і, як наслідок, результативності?
Різні відповіді на ці запитання і рекомендації можна постійно зустріти в дослідницькій літературі. Наприклад, спортивні захоплення корисні для підзарядки життєвих та креативних сил. Фред Зільстра, професор психології праці Маастрихтського університету (Нідерланди), стверджує: причина в тому, що, з одного боку, улюблений спорт підвищує життєвий тонус, а з іншого — вимагає під час занять повністю зосередитись на тому, що ти робиш.
«Спортивні захоплення дуже корисні, зокрема, для тих людей, які мають досить напружену розумову роботу. Вони періодично потребують активного розвантаження, щоби відволікти свій мозок від проблем, пов’язаних з роботою».
Однак психологи так і не дійшли згоди в питанні, чи варто обирати хобі, яке перегукується з вашою основною діяльністю. А може, навпаки, треба обрати щось зовсім протилежне. Нижче ми викладемо наш погляд на те, як визначити для себе пріоритети в неробочий час. Спробуйте ознайомитися. Навіть якщо в даний момент ваше єдине бажання — хоч на мить забути про існування Zoom.
Як знайти баланс між роботою та хобі
Один із підходів базується на досягненні балансу між роботою та відпочинком. Це означає використовувати неробочий час, щоб робити щось зовсім не схоже на основну діяльність. Так ви будете відчувати себе більш щасливим та сповненим сил, що автоматично призведе до зменшення втомлюваності у робочий час.
Докторка Джессіка де Блум, яка працює одночасно в Університеті Тампере (Фінляндія) та Університеті Гронінгена (Нідерланди), каже: для того, щоб цього досягти, треба ставити за мету задоволення ваших різних психологічних потреб. До таких потреб докторка Де Блум, зокрема, відносить відстороненість, релаксацію, самостійність, майстерність, підвищення самооцінки, творчу самореалізацію та приналежність до соціальної групи.
«Корисно буде спершу зрозуміти, які з ваших потреб якнайменше задовільняються на роботі та, відповідно, вибрати хобі, яке зможе задовільнити ці потреби, — пояснює докторка Де Блум. — Наприклад, якщо ваша робоча посада і службові обов’язки надають дуже мало можливостей для соціальної взаємодії та задоволення потреб у приналежності до соціуму, можливо, в якості хобі варто обрати якусь суспільну діяльність. Якщо моя робота рутинна і загалом нескладна, я, можливо, захочу обрати хобі, де зможу опанувати якісь нові навички, набути досвід майстерності та компетентності».
Виховуйте робочі навички у неробочий час
Інша позиція в психології праці називається «Теорія збагачення». Вона наголошує на тому, що навички та досвід, який ми накопичуємо у вільний час, можуть оптимізувати та покращувати нашу роботу. Тому краще шукати хобі, яке в чомусь схоже на вашу роботу. Якщо ви хотіли би, наприклад, вдосконалити свої навички лідерства, то роль лідера товариства книголюбів або місцевої футбольної команди у вихідні може стати ідеальним майданчиком для подібних тренувань.
«Теорія збагачення — це позитивна взаємодія між різними ролями; вона підкреслює ті ресурси, які ви можете генерувати в межах однієї ролі: матеріальні ресурси, психологічні ресурси, соціальні контакти. Ви застосовуєте їх в іншій діяльності, і це підвищує вашу ефективність в ній», — пояснює докторка К’яра Келлі, викладачка та психологиня-дослідниця Шеффілдського університету управління у Великобританії.
Ваше хобі — це пристрасть чи розвага?
Нещодавно докторка Келлі завершила психологічне дослідження, яке мало на меті узгодити два суперечливі підходи до взаємодії роботи та хобі: перший розглядає хобі як рівновагу та відновлення, а другий — як збагачення. Насправді обидва підходи правильні, все залежить від ставлення до певного хобі.
Келлі та її колеги неодноразово опитували понад сотню волонтерів протягом семимісячного періоду. Вони запитували їх: чи витратили вони більше часу, ніж зазвичай, на своє хобі та наскільки впевнені вони у своїй здатності добре працювати на роботі. Головне — дослідники також попросили волонтерів оцінити, наскільки серйозно вони ставляться до свого хобі та наскільки це хобі схоже на їхню роботу.
В результаті вийшла більш ніж строката і неоднозначна картина того, як ми ставимося до свого дозвілля. Справа не в тому, що деякі захоплення є кращими за інші, і не в тому, що ваше захоплення обов’язково не повинно мати нічого спільного з роботою. Скоріше, все залежить від того, яке ваше особисте ставлення до певного хобі. Зокрема, сприймаєте ви його як серйозну справу чи ні.
«При серйозному підході ви надто сильно ототожнюєте себе з конкретною діяльністю. Наприклад, ви повною мірою вважаєте себе альпіністом, а не особою, яка інколи лазить по горах від нічого робити, — пояснює докторка Келлі. — Це може бути якась справа, куди ви доклали безліч сил, часу і коштів, справа, в якій ви маєте намір постійно покращувати свій рівень, і не зупинятися на цьому шляху».
Будьте обережні: у хобі теж є ризик вигорання
В ході дослідження команда докторки Келлі виявила, що внаслідок серйозних витрат часу і сил на хобі, працездатність та впевненість на робочому місці помітно знижується. «Якщо у вас виникає ситуація, коли ви надто віддані хобі, воно, по суті, стає другою роботою. А на два вектори (робота і хобі) у вас може просто не вистачити часу і сил. Наслідки можуть бути дуже негативні», — каже вона.
У певному сенсі, якщо ви повністю викладаєтесь, як на роботі, так і у своєму хобі, а вони при цьому дуже схожі, ваш тонус падає на очах. Однак це не було проблемою для волонтерів, які без напруження ставилися до хобі, схожого на їхню роботу. Вони без надзусиль отримували користь від такого відпочинку. Наприклад, провідний менеджер солідної компанії, який закріплював свої лідерські навички щонеділі в якості капітана на футбольному полі.
Звичайно, це ставить питання про те, що вважати «схожим». У ході дослідження різні види хобі були класифіковані як подібні до роботи на основі власного уявлення волонтерів. Наприклад, один із волонтерів був шкільним вчителем. Він вважав, що гра Dungeons and Dragons схожа на його роботу, можливо, через необхідність постійно імпровізувати та виявляти свою креативність. Тобто тільки ви самі, мабуть, зможете точно визначити, чи є у вашому хобі та роботі щось спільне.
Ви все-таки відчуваєте певну схожість і при цьому дуже віддані своєму хобі? Докторка Келлі радить ні в якому випадку не відмовлятися від цього. «Це буде нічим не виправданий стрес!», — вважає вона. Скоріше, варто приділити більше уваги тому, щоб баланс між роботою та хобі тримати в розумних межах. Це допоможе уникнути можливих зіткнень. І подбайте про те, щоб не перевантажувати себе сидінням біля монітору, якщо в силу обставин і робота, і хобі повністю перемістилися в онлайн.
Добре хобі — це те, від якого добре вам
Варто зауважити, що серйозне сприйняття хобі не було проблемою, якщо воно помітно відрізнялося від роботи. Ймовірно, тому що контраст між двома несхожими видами діяльності запобігав занадто сильній конкуренції чи навіть конфлікту. Насправді, витрачати більше часу на серйозне хобі, яке повністю відрізняється від роботи, було навіть корисно, тому що вміння повністю переключатися надавало більше професійної впевненості.
Щоразу, коли ми вкладаємо тривалий час та сили в будь-яку діяльність, ми бачимо, як відданість улюбленій справі призводить до помітних результатів. Від яких ми отримуємо задоволення. Це неминуче підвищує нашу самооцінку і впевненість у основній роботі. А згодом неодмінно позначиться і на її успішності.
Я сам можу це підтвердити. Я провів останні сім років, граючи в місцевій лізі з настільного тенісу. Я піднімався від команди мого місцевого клубу до команди класу B і вище. Я на власній шкірі переконався: коли розумієш, заради чого ти викладаєшся, це призводить до більшої мотивації та впевненості. В той же час, звичайно, сама гра кардинально відрізнялася від моєї щоденної роботи психолога та письменника. Тому ризик зіткнення був відсутній.
Якщо підвести підсумки, то в новому дослідженні групи докторки Келлі було встановлено, що серйозно сприймати хобі корисно, якщо воно помітно відрізняється від роботи. В той же час хобі, схоже на роботу, не буде обтяжливим, якщо ставитися до нього просто як до розваги. Іншими словами, не буває хороших та поганих захоплень, якщо підходити до них з розумом.
Шукаючи баланс між роботою та хобі, дуже важливо не перемудрити. Джессіка де Блум каже, що наша жага бути ідеальними на роботі та в хобі може стати справжньою проблемою. Отже, не тисніть на себе з метою бути кращим гравцем на полі ба навіть ідеальним батьком. Пам’ятайте, що найкращим способом підзарядки (який буде корисний для вас на роботі) є використання вільного часу на те, що вам подобається та викликає у вас задоволення. Все що завгодно, від складання пазлів до гри в теніс з друзями, може мати місце. Просто знайдіть те, що подобається саме вам.
Фото в тексті: unsplash.com
Читайте також: 9 способів, завдяки яким креатори можуть подолати тривожний стан.