Японська технологічна компанія NTT нещодавно оголосила про початок масштабного, довгострокового та витратного проєкту в Силіконовій долині, який в перспективі дозволить створення цифрових двійників людей з метою медичних досліджень.
Концепція цифрових двійників, тобто створених для дослідницьких цілей точних цифрових копій реальних об’єктів, досить широко застосовується у різних галузях індустрії. Наприклад, в аеронавтиці компанії створюють віртуальні версії масивних двигунів, щоб ретельно випробувати їх в різних умовах, не витрачаючи тих значних коштів, які б знадобилися на будівництво реального двигуна. Але, хоча концепція цифрових двійників у промисловості відома, створення цифрових двійників людей наразі перебуває практично у зародковому стані.
Компанія NTT стверджує, що її мета – створювати такі цифрові копії людей, які за допомогою штучного інтелекту та суперкомп’ютерів можна було б обстежувати, діагностувати та лікувати, у такий спосіб знаходячи підхід до лікування реальної людини-прототипа.
NTT Research на днях оприлюднила коротке відео, створене режисером Янушем Камінським, де показує, якою дослідники бачать свою кінцеву мету: відтворена комп’ютером точна копія маленької дівчинки, разом з усіма її внутрішніми органами, всередину якої медики можуть зазирнути у будь-який момент.
Коли цього можна чекати?
Звісно, мине ще чимало часу, перш ніж це стане реальністю.
Як пояснив доктор Джо Александр (Joe Alexander), призначений керівником проєкту, медична дослідна лабораторія розпочне зі створення цифрового двійника людського серця, для чого науковцям знадобиться рік чи два.
Першою на черзі буде модель серцево-судинної системи, придатна для дослідження гострих захворювань. Наступною стане вже складніша динамічна модель різних систем людського організму, на прикладі якої можна буде вивчати хронічні захворювання. На це підуть ще два чи три роки. А тоді вже лабораторія візьметься за створення цифрових двійників людей, які дозволять розглянути стан людини в цілому. За словами доктора Александра, на початку для цього необхідно буде постійно оновлювати модель, приводячи її у відповідність з реальною людиною-прототипом. За оптимістичними розрахунками це можливо буде зробити за п’ять років. За менш оптимістичними – за десять.
На цифровому двійникові можна буде проводити клінічні дослідження в лікарні чи лабораторії, в той час як його прототип житиме собі своїм життям.
Уявіть ситуацію, коли перед людиною стоїть вибір з кількох експериментальних ліків, які можуть їй допомогти чи не допомогти. Дію цих ліків можна було б змоделювати на цифровому двійнику. Якщо подіють – їх можна призначити і людині. Якщо ні – результати тесту можна обнулити та спробувати щось інше.
Таким чином клінічні випробування можна буде проводити віртуально, не ризикуючи життями пацієнтів.
На питання, що буде з такою копією після смерті людини, доктор Джо Александр пояснив, що цифровий двійник міг би продовжувати своє віртуальне існування. Тобто така людина могла б стати своєрідним донором, заповівши своє віртуальне тіло науці.
Фізична копія людського серця також розробляється…