Знизити стрес кішкам під час огляду у ветеринарній клініці можна за допомогою спеціально записаної для них музики зі звуками мурчання і годування кошенят. Це з’ясували американські вчені, які включали 21 кішці або котячу музику, або класичну, або не включали нічого. Суб’єктивні поведінкові показники стресу в першому випадку у тварин знизилися.
Один з важливих ефектів музики – зміна психологічного стану того, хто її слухає. Саме тому різні мелодії часто використовують, наприклад, в психотерапії. Проведений пару років назад метааналіз навіть показав, що музика може знизити тривожність і зменшити болі у хірургічних пацієнтів після операції.
Музика може знизити тривожність і зменшити болі у хірургічних пацієнтів після операції.
Цікаво, що заспокійливий ефект музики успішно тестують не тільки на людях, але і на тваринах. Класична музика, наприклад, знижує стрес у собак, що живуть в притулках, а також у кішок під час відвідування ветеринарних клінік. При цьому передбачається, що ефективніше в зниженні стресу у тварин може бути не людська музика, а мелодії, які створені спеціально для інших видів. Так, наприклад, Девід Тейе (David Teie) з Мерілендського університету в 2015 році записав кілька композицій, в яких використовував котячі звуки і мелодії в діапазоні їх вокалізації (від 55 до 200 герц). За допомогою невеликого дослідження він показав, що кішки в дійсності віддають перевагу такій музику людській.
Класична музика знижує стрес у собак, що живуть в притулках, а також у кішок під час відвідування ветеринарних клінік.
Аманда Хемптон (Amanda Hampton) з Університету штату Луїзіана і її колеги використовували одну з композицій Тейе, щоб перевірити, як змінюється рівень стресу кішок у відповідь на котячу і людську музику. У їх дослідженні взяла участь 21 кішка. Всі вони повинні були пройти три огляду у ветеринара з різницею в два тижні кожен. У кожен з оглядів кішкам у випадковому порядку включали або класичну музику ( «Елегію» Габріеля Форе), або котячу музику ( «Арію Скутера Біра» Девіда Тейе), або не включали нічого.
Показники стресу і реакція на людину у кішок не відрізнялася перед початком огляду. А ось під час огляду і той, і інший показник був нижче у кішок, які слухали котячу музику, в порівнянні з тими тваринами, яким включали класичну музику або не включали нічого. На фізіологічні показники стресу музика не впливала. Цікаво, що у кішок, які слухали котячу музику, стрес також був значно нижчий і після закінчення огляду – коли музику вимкнули.
Дослідники, таким чином, підтвердили, що кішки в дійсності більш охоче реагують на спеціально створену для них музику. Звуки бурчання і годування кошенят, які використовувалися на записи, діють на кішок заспокійливо.
Ілюстрація в заголовку: https://ua.depositphotos.com/