Науковці з’ясували, як людський мозок «бачить» колір

Озирніться навколо себе і спробуйте, дивлячись прямо перед собою, розглянути кольори, які ви бачите на периферії вашого поля зору. Чи знали ви, що людський мозок домислює більшість того кольору, який ми бачимо. Саме так мозок «бачить» колір.

Нове дослідження американських науковців виявило, що більшість людей бачить колір лише в самісінькому центрі поля зору, але не на його периферії. Тобто, коли нам здається, що ми бачимо яскравий повноколірний світ, насправді це не зовсім так.

Експеримент у віртуальній реальності

Дослідники з Дартмутського та Емгерстського коледжів, що в США, надягли на 180 учасників експерименту окуляри віртуальної реальності з пристроями, які відслідковують напрямок погляду. Після чого піддослідні занурилися у віртуальне середовище, куди входили екскурсії по історичних місцях, фестиваль вуличного танцю та репетиція симфонічного оркестру.

Дослідники запрограмували це віртуальне середовище так, що воно давало кольорове зображення лише безпосередньо в тій точці, куди людина дивилася, а решта зображення була знебарвленою. І, як не дивно, більшість учасників експерименту навіть не помітили, що більша частина зображення перед ними була у відтінках сірого.

Переглянути відео і побачити, яким насправді було зображення, що здавалося учасникам цілком нормальним, можна тут.

Дослідження показало, що людина сприймає колір лише у маленькій ділянці поля зору. Там, куди вона в цей момент дивиться. І десь для третини людей ця ділянка є просто-таки крихітною. Такі учасники експерименту не помічали навіть коли 96% поля зору повністю втрачали насиченість кольору. І навіть коли їх попросили звернути особливу увагу на те, що вони бачать периферичним зором, ніхто нічого все одно не помітив.

Керолайн Робертсон (Caroline Robertson), провідна авторка цього дослідження, зазначила, що вчені були вражені тим, як учасники експерименту продовжували перебувати у невіданні, коли віртуальний світ навколо них поступово вицвітав.

«Наші результати показали, що інтуїтивне візуальне сприйняття світу як яскравого та насиченого кольором є переважно хибним, – розповіла вона. – Наш мозок, скоріше за все, «домальовує» велику частину того, що ми начебто сприймаємо».

Дослідження, присвячені сприйняттю кольору людиною, вже проводилися, але досі всі вони послуговувалися екранами, щоб з’ясувати, що бачать учасники експерименту. Тим цікавішим є цей дослід, який відтворює реальність у віртуальному середовищі, щоб краще зрозуміти, як людський мозок «бачить» колір.

Джерело

Але не кожен колір в принципі можна побачити людським оком

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Lions Live: речниця Bacardi радить шукати суперфанатів і деконструює фокус-групи

Компанія Bacardi останнім часом почала орієнтуватися на ті 10% аудиторії, які є її суперфанатами, а не на 90% людей, які становлять основну масу покупців.

Олесь Манюк та Дем’ян Ом про філософію бізнесу та культуру

Існує таке поняття, як світ VUCA. Ця абревіатура англійською розшифровується як: «volatility», «uncertainty», «complexity» та «ambiguity», а перекладається, як «мінливість», ...

TWIGA Ukraine поєднала Pepsi та Львів у новому лімітованому дизайні

TWIGA Ukraine поєднала Pepsi та Львів у новому лімітованому дизайні

Бренд Pepsi випустив нову лімітовану банку, присвячену одному з найгарніших міст України — Львову. Колекція була створена ексклюзивно для цього ...

Нарбут

Вийшла друком книга «Нарбут» з унікальною обкладинкою кожного примірника в накладі

Вийшла друком книга «Нарбут» — перша книга в Україні, кожний екземпляр якої має унікальну обкладинку, згенеровану алгоритмом. Дизайн книжки та ...

Регіональна кампанія Uklon від IAMIDEA

Дозвіл на хуліганство. Регіональна кампанія Uklon від IAMIDEA

Нещодавно Uklon та IAMIDEA розказали всім про нову стратегію і ключове повідомлення: «Твій рух — твої правила». За результатами першої ...

Підсумки першого дня Lions Live від Ани Анджелік, однієї з найвпливовіших CMO світу

Підсумки першого дня Lions Live було підведено Аною Анджелік, яка назвала п’ять ключових інсайтів, які варто винести для себе з понеділкових сесій Lions Live.